Svarog | Shadow Broker - polski serwis Mass Effect

Svarog

Svarog

Opis

Mass Effect

Svarog to mały, ale typowy wodorowo-helowy, gazowy olbrzym. Jego orbita znajduje się w bliskiej odległości gwiazdy. Rzadko zdarza się, by gwiazda z olbrzymem gazowym, orbitującym tak blisko, miała świat nadający się do zamieszkania. Svarog jest jedynym olbrzymem gazowym Pax, ale jego temperatura, silne wiatry i wysoka prędkość orbitalna sprawiają, że jest kiepskim kandydatem na miejsce wydobycia helu-3. Noveria posiada wprawdzie zasoby deuteru do swych elektrowni fuzyjnych, ale importuje cały hel-3 spoza systemu.

Mass Effect 3

Svarog to jedyny gazowy olbrzym w układzie Pax, ale ze względu na temperaturę, szalejące wiatry i dużą prędkość orbitalną słabo się nadaje do wydobycia helu-3. Noveria dysponuje wprawdzie bogatymi zapasami deuteru ze swoich placówek syntezy, ale całość helu-3 musi importować spoza układu.

Tak jak większość planet klasy Pegaza, również Svarog najprawdopodobniej powstał poza granicą mrozu swojej gwiazdy i zbliżył się do niej ze względu na niestabilną orbitę. Za jego stosunkowo niewielkim rozmiarem – w porównaniu ze standardowymi wodorowo-helowymi gazowymi olbrzymami – stoi najpewniej ucieczka hydrodynamiczna. Ponieważ planeta orbituje w odległości mniejszej niż 0,015 j.a. od swojej gwiazdy, jej atmosfera zapewne zostanie wkrótce pochłonięta; trwa debata naukowa nad tym, w jaki sposób inne planety układu przetrwały migrację Svaroga – jego grawitacja mogła poważnie wpłynąć na nie we wczesnych fazach ich formowania.

Najważniejsze informacje

Nazwa: Svarog
Lokalizacja: Mgławica Końskiego Łba – Pax
Przynależność: Przestrzeń Systemów Przymierza

Odległość orbitalna: brak danych
Okres orbitalny: 0,2 ziemskiego roku
Współczynnik Keplera: brak danych
Promień: 32 285 km
Długość dnia: 13,4 ziemskiej godziny
Ciśnienie atmosferyczne: brak danych
Temperatura na powierzchni: brak danych
Grawitacja na powierzchni: brak danych
Masa: brak danych
Satelity: brak danych

Ciekawostki

  • Svarog jest za mały, by być „standardowym wodorowo-helowym gazowym olbrzymem” (William Hubbard, Nowy Układ Słoneczny 4. edycja, 1999; str. 194). Jest bardziej gęstym lodowym olbrzymem, jak Neptun lub Gliese 436 b.
  • W mitologii słowiańskiej Swaróg to bóg Słońca.
Żródło: http://masseffect.wikia.com/wiki/Svarog
Komentarze i pingowanie są zablokowane.


Komentarze zablokowane.


Powered by WordPress | Designed by: Free MMORPG | Thanks to MMO List, Social Games and Browser Games

© 2010 EA International (Studio and Publishing) Ltd. Mass Effect, Mass Effect logo, BioWare and BioWare logo are trademarks or registered trademarks of EA International (Studio and Publishing) Ltd. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. EA and EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.

Serwis należy do kolektywu Gram.pl. Więcej informacji o kolektywie.