Shanxi | Shadow Broker - polski serwis Mass Effect

Shanxi

Shanxi jest kolonią Systemów Przymierza położoną w pobliżu przekaźnika masy Shanxi-Theta. Jest prawdopodobnie nazwana albo od Shanxi (山西省) albo Shaanxi (陕西省), które są ważne zarówno historycznie i kulturowo jako prowincje Chin. Poza tym, że jest ważnym punktem ruchu lokalnego, Shanxi jest znane z uczestnictwa w Wojnie Pierwszego Kontaktu w 2157. Była miejscem wielu bitew pomiędzy Systemami Przymierza, a Hierarchią Turian.

Przed 2186, Shanxi było jedyną ludzką kolonią kiedykolwiek zajętą przez obcą rasę.

Historia

Okupacja Shanxi

Mass Effect Evolution ShanxiPo wyprawie wysłanej przez przekaźnik masy Shanxi-Theta, która została zniszczona przez flotę patrolową turian, jednemu okrętowi udało się przetrwać, wracając z powrotem na samą Shanxi. Siły odwetowe zostały wysłane przez dowódcę z kolonii, a posiłki zniszczyły siły turian. Wydarzenia nasiliły się szybko; turianie wysłali więcej statków przez przekaźnik i zdobyli Shanxi, ale nie przed tym, jak sonda wysłała wiadomość przez obrońców, alarmując siły Przymierza na stacji Arkturus.

Obrońcy Przymierza na Shanxi, oblężeni przez orbitujących turian, zostali zmuszeni do walki partyzanckiej na ziemi. Turianie jednak, powoli przypierali obrońców do muru, do poddania się. Zrzucając śmieci z orbity, turianie zrównali całe miasto z ziemią tylko po to, by zdławić ogień żołnierzy piechoty morskiej, próbujących się dostać do zasobów żywności i zapasów. Ostatecznie, wojsko i cywile umierające z głodu każdego dnia, poddało garnizon, a turianie zajęli kolonię.

Jednakże, turianie stanęli w obliczu własnych problemów logistycznych ze swoją unikalną biologią wymagającą przysłania całego ich jedzenia. Niemniej jednak, siły turian wierzyły, że byli bezpieczni i, że pokonując kilka statków, pokonali oni większą część ludzkich sił lądowych. Byli nieprzygotowani, kiedy admirał Drugiej Floty, Kastanie Drescher rozpoczęła potężną kontrofensywę, wypędzając ich z Shanxi.

W odpowiedzi, turianie rozpoczęli mobilizację do wojny na pełną skalę. Jednak, po zwróceniu uwagi na to, że turianie zostali zmuszeni do opuszczenia Shanxi, Rada Cytadeli zdała sobie sprawę, jak dobrze wyszkolone, wyposażone i elastyczne były siły Przymierza, i zrozumieli, że wojna pomiędzy turianami, a Przymierzem może być katastrofalna dla galaktyki. Interweniowali i wynegocjowali rozejm.

Mass Effect: Evolution

Evolution Shanxi Turiański patrolPo środku turiańskiego oblężenia Shanxi, na planecie rozbija się turiański statek badawczy transportujący cenny artefakt. Hierarchia Turian wysyła generała Desolasa, by zlokalizować zagubiony pojazd, artefakt i naukowców. Podczas poszukiwań, Desolas został schwytany przez ludzkich najemników Jacka Harpera, Bena Hislopa i Evę Coré, którzy następnie wytropili oddział Desolasa, schwytując ich i natykając się na jaskinię, gdzie turiańscy badacze ukryli artefakt. Sprawy potoczył się zupełnie inaczej, gdy artefakt ubezwłasnowolnił Jacka i Bena, rozpraszając Evę na tyle długo, by turianie mogli się uwolnić. Desolas wziął do niewoli ludzi i powiadomił Hierarchię, że znalazł artefakt. Kończąc swoją misję, turianie opuszczają planetę z artefaktem i swoimi więźniami, którzy zostali później uwolnieni w powojennej wymianie więźniów na stacji Arkturus.

Dziedzictwo

Shanxi jest czasami używane jako przykład przez ksenofobiczne ugrupowania polityczne, takie jak Terra Firma, by zaprotestować przeciwko ludzkości w rosnących kontaktach z obcymi rasami. W odpowiedzi na argumenty, że turiańskie działania przy przekaźniku Shanxi-Theta były wielkim nieporozumieniem, porównywalnym z odebraniem dziecku pistoletu, przywódca Terra Firmy Charles Saracino stwierdza, że odebrał by dziecku broń, „lecz nie zabijałby ich”.

Wojna Pierwszego Kontaktu i Bitwa o Shanxi stworzyła wielką nieufność między ludźmi, a turianami. Jednak, Shanxi również udowodniła ludzką wytrwałość i siłę militarną. Zrobiła wrażenie na turianach i galaktycznej społeczności jako całości, ponieważ oprócz krogan, turianie wcześniej nie znaleźli sobie równych w wojnie. Bitwa stworzyła duże zainteresowanie ludźmi na Cytadeli.

— Podsumowanie —
Podczas rozmowy z komandorem Shepardem o uczczeniu drinkiem Dnia Zawieszenia Broni, Ashley Williams wyznaje, że jej dziadek, generał Williams był dowódcą na Shanxi, gdy kolonia poddała się turianom. Nie zostały mu postawione jakikolwiek zarzuty, ale incydent zniszczył jego karierę. W końcu opuścił wojsko i skończył pracując przy budowaniu kolonii. Były pewne próby podejmowania przez historyków Przymierza oczyszczenia generała Williamsa „w jakimś oficjalny sposób”, ale nic nie wyszło z tych wysiłków.

Shanxi zostało również wybrane do zorganizowania wiecu politycznego Terra Firmy w 2173, prawdopodobnie w celu podkreślenia znaczenia kolonii pro-ludzkiemu kontyngentowi. Oczekiwano, że kandydat na przewodniczącego partii Claude Menneau, weźmie udział, ale tajemniczo zniknął w drodze na wiec.

— Podsumowanie —
Shanxi ma regularny transport promowy na trasie do Nos Astry na Illium. Ze względu na sprawy bezpieczeństwa, po atakach na kilka kolonii ludzkich, trasa jest opóźniona (anulowania) do odwołania.

— Mass Effect 3 —
Podczas Wojny ze Żniwiarzami, raport o ruchu przez przekaźniki masy na Terminalu Handlarza pokazuje status przekaźnika Shanxi-Theta jako „niedostępny”.

Źródło: http://masseffect.wikia.com/wiki/Shanxi
Komentarze i pingowanie są zablokowane.


Komentarze zablokowane.


Powered by WordPress | Designed by: Free MMORPG | Thanks to MMO List, Social Games and Browser Games

© 2010 EA International (Studio and Publishing) Ltd. Mass Effect, Mass Effect logo, BioWare and BioWare logo are trademarks or registered trademarks of EA International (Studio and Publishing) Ltd. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. EA and EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.

Serwis należy do kolektywu Gram.pl. Więcej informacji o kolektywie.