Wojna Gethów | Shadow Broker - polski serwis Mass Effect

Wojna Gethów

Wojna Gethów, nazywana również przez gethy Wojną Poranną, była konfliktem pomiędzy quarianami a gethami, po rozwinięciu inteligencji przez tych drugich.

 
 
 
_______________________________________________________________________________________

Tło

Quarianie stworzyli gethy około 1895 n.e. by służyły im jako tania siła robocza lub militarna. Ponieważ chcieli, aby gethy były zdolne do wykonywania bardziej złożonych zadań bez nadzoru, umożliwili gethom dzielenie się danymi poprzez rozbudowaną sieć neuronową. W miarę jak quarianie budowali więcej gethów, to rozwiązanie pozwoliło gethom stać się bardziej inteligentnymi.

Z danych przekazanych przez Legiona podczas rozmowy z Komandor/em Shepard/em i EDI w 2185 n.e. dowiadujemy się, że w roku 2485 kalendarza quariańskiego, Hala’Dama, quariańska nadzorczyni robotników gethów, została zapytana przez jednego z nich, czy ma duszę i jaki jest cel jego istnienia. Nie było to pierwsze tego typu pytanie, lecz pierwszy raz, gdy quarianie się go przestraszyli.

Przez wielokrotne ulepszanie systemów gethów, quarianie przypadkowo umoliwili gethom ewoluować w SI, a więc i stawać się czułymi. W odpowiedzi, quariański rząd rozkazał natychmiastową eliminację wszystkich programów gethów. Jednakże część quarian sprzeciwiła się tak pochopnym działaniom, uzasadniając, że ich społeczeństwo potrzebuje gethów i że pytania pytania o swoje istnienie nie są przestępstwem.

Wojna

Gdy w pełni rozumne gethy zrozumiały, co robią quarianie, dokonały odwetu. Początkowo tylko kilka gethów rozpoczęło zbrojenie się w celu ochrony innych jednostek, które nie mogły się ochronić. Quarianie ogłosili stan wojenny, polując nawet na gethy, które nie były wrogo nastawione, czemu sprzeciwiała się większość quarian. Ukrywali oni gethy przed władzami i byli w wyniku tego zamykani albo zabijani.

Ostatecznie, opozycja zyskała przewagę liczebną, która uniemożliwiła uniknięcia totalnej wojny. Gethy wygrały w ciągu tygodnia, zajmując quariańskie kolonie i ich ojczyznę, Rannoch. Podczas wojny dokonali brutalnego genocytu, który pochłonął kilka milionów quarian – mniej niż niecały procent przedwojennej populacji. Pozostali quarianie uciekli swoimi statkami. Utraciwszy swoje domy, błagali oni o pomoc Rady Cytadeli, ale odmówiła on pomocy i zamknęła quariańską ambasadę, jako karę za naruszenie praw Rady o tworzeniu SI. Ogólnie rzecz biorąc, Wojna Gethów skutkowała śmiercią miliardów quarian i zadała niewyobrażalne szkody w ich ekonomii i kulturze.

Następstwa

Po tym, jak quarianie opuścili swoją planetę, pozostali na swoich statkach i stworzyli nowy rząd i społeczeństwo, znane jako Wędrowna Flota. Ich liczebność jest druzgocąca: pozostało ich jedynie 17 milionów quarian i nadal odmawia im się ambasady na Cytadeli.

Gethy nie miały powodu, by ścigach swoich stwórców, chociaż mogły ich łatwo wykończyć, gdy się wycofywali, bez wątpliwości, związanych z konsekwencjami wyeliminowania całego gatunku – nawet jeśli są to ich właśni stwórcy. Wybrali izolację zamiast niepewności i pozostali w Mgławicy Perseusza, z dala od istot organicznych. W celu ochrony galaktyki przed gethami, Cytadela wysłała flotę na pogranicze Mgławicy. Podejrzewano, że gethy dokonają natychmiastowego ataku na wszystkie istoty organiczne, lecz te nigdy nie próbowały opuścić swego terytorium. Następnie zawarto, pomiędzy Cytadelą a quarianami traktat mający na celu nieatakowanie gethów, by nie sprowokować ich odwetu. Gethy przyjęły politykę izolacyjną, zabijając wszelkie istoty organiczne, które podlecą w pobliże Mgławicy Perseusza, odcinając się od reszty galaktyki na następne trzysta lat.

Legion daje nam również do zrozumienia, że gethy czują coś na rodzaj skruchy za zabicie tylu quarian i dlatego dbają o pozostawione przez nich budynki, jakby stanowiły one cmentarz. Jednocześnie poświęcenie tych quarian, którzy sprzeciwili się stanowi wojennemu i rozkazu eliminacji, zostało zarchiwizowane i uhonorowane przez gethy, nawet jeżeli quarianie wyraźnie o nich zapomnieli.

Tłumaczenie całościowe: TraioPL
Źródło: http://masseffect.wikia.com/wiki/Geth_War
Komentarze i pingowanie są zablokowane.


Komentarze zablokowane.


Powered by WordPress | Designed by: Free MMORPG | Thanks to MMO List, Social Games and Browser Games

© 2010 EA International (Studio and Publishing) Ltd. Mass Effect, Mass Effect logo, BioWare and BioWare logo are trademarks or registered trademarks of EA International (Studio and Publishing) Ltd. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. EA and EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.

Serwis należy do kolektywu Gram.pl. Więcej informacji o kolektywie.