Wojna Pierwszego Kontaktu | Shadow Broker - polski serwis Mass Effect

Wojna Pierwszego Kontaktu

FirstContactWarCodexImageWojna Pierwszego Kontaktu, przez turian nazwana Incydentem Przekaźnika 314, była małym trzy-miesięcznym konfliktem pomiędzy ludzkimi Systemami Przymierza a Hierarchią Turian.

Postęp

Pierwszy Kontakt

Po odkryciu Przekaźnika Charon, ludzie rozpoczęli szybką ekspansję dzięki nowym połączeniom w sieci przekaźników masy. Pełni nadziei, by rozszerzyć swoje terytorium oraz napędzani przez ogromną ciekawość o galaktyce, zaczęli aktywować każdy przekaźnik na swojej drodze.

Jednakże w 2157 ich działania zostały zauważone przez turian, którzy znaleźli ludzkich odkrywców reaktywujących nieaktywny przekaźnik masy, znany jako przekaźnik 314. Było to zabronione na mocy przepisów Cytadeli, ustanowionych po Wojnach Raknii, lecz wówczas turianie, zamiast negocjować, otworzyli ogień. Jeden statek uciekł, by ostrzec Przymierze; odwetowe siły szybko zniszczyły okręty turian, a sytuacja szybko przerodziła się w wojnę.

Dla turian była to tylko akcja policyjna przeciwko aroganckiemu gatunkowi naruszającemu prawo Rady; dla ludzkości było to pierwsze spotkanie z inną inteligentną rasą – i to ukształtowało ich pogląd na galaktykę, na następne dziesięciolecia.

Okupacja Shanxi

Nie wiedząc z jakim wrogiem się mierzą – na początku, niektórzy się zastanawiali, czy ci obcy to proteanie – ludzkość wysłała sondy w przestrzeń turian, uzbrojone w głowice atomowe, aby zapobiec wyciekowi niebezpiecznych planów ludzkiej technologii. Wraz ze zmniejszonymi zasobami ludzi i eksploracją, turianie postanowili zniszczyć kilka zwiadowczych i patrolowych flot. Mimo zmniejszonych zasobów ludzkich, spowodowanych eksploracją ludzkich terytoriów, turianom udaje się zniszczyć kilka flot zwiadowczych i patrolowych. Jednakże były to także nadzwyczajne akty ludzkiej odwagi. Żołnierz zwany Tadius Ahern został wysłany wraz z niewielkim oddziałem, by odzyskać moduł z danymi, jednak został zaatakowany przez dziesiątki turiańskich żołnierzy. Mając do dyspozycji zaledwie kilka wieżyczek obronnych, mały silny punkt i żadnych osłon, Ahern i jego ludzie walczyli przez pięć minut do czasu przybycia ewakuacji.

Ostatecznie turianie przeprowadzili atak na Shanxi, ludzką kolonię znajdującą się najbliżej przekaźnika masy, rozpoczynając oblężenie orbitalne. Turianie, mając dobrą pozycję, byli zdolni do zabicia każdego ludzkiego żołnierza z orbity, co spowodowało, że obrońcy Shanxi zaczęli głodować, niezdolni do otrzymania jedzenia lub zapasów bez ryzykowania życia cywili. W końcu Generał Williams, dziadek Ashley Williams, zmuszony został poddać garnizon Shanxi.

Turianie – którzy też mieli problemy logistyczne, mając jedynie jeden statek z ich jedzeniem – wierzyli, że pokonali główne siły wroga. Ale się pomylili, kiedy miesiąc później admirał Kastanie Drescher poprowadził Drugą Flotę na Shanxi, łapiąc turian z zaskoczenia i przeganiając ich z planety. Turianie i ludzie przygotowali szykowali się do wojny na pełną skalę, zwrócili ma siebie uwagę reszty galaktyki.

Pokój i konsekwencje

Na szczęście zainterweniowała wtedy Rada Cytadeli, chcąc doprowadzić do negocjacji i zakończenia wojny. Dzięki Radzie, ludzie się dowiedzieli o istnieniu Cytadeli oraz innych ras, żyjących ze sobą w pokoju. Ostatecznie zginęło tylko 623 ludzi, nieco więcej ofiar ponieśli turianie. Jednymi zauważonymi zaangażowaniami były atak turian na Shanxi i jej późniejsze wyzwolenie przez ludzkie siły. Atak turian na Shanxi i jego późniejsze wyzwolenie przez ludzi jest jedyną wartą uwagi bitwą.

Były polityczne i kulturalne konsekwencje dla obu stron. Względem obu stron nałożono sankcje zarówno polityczne jak i kulturalne. Pierwszy kontakt ludzkości z obcą rasą wyrobili ludziom, na forum galaktycznym, złą reputację agresorów, a także przyczynili się do rozwoju ksenofobii wśród ludności Przymierza. Poskutkowało to utworzeniem ekstremalnych pro-ludzkich grup takich jak Terra Firma i później Cerberus. Niektóre z sond nuklearnych, które zostały wysłane w przestrzeń turian, w większości wciąż tam są; ich istnienie zostało utajnione przez Przymierze, by uniknąć kolejnych sankcji ze strony Rady. Jednakże Wojna Pierwszego Kontaktu pokazała olbrzymie zdolności wojska Przymierza, co przykuło uwagę Rady.

Ze swojej strony, turianie, z rozkazu Rady, mieli wypłacić wysokie reparacje Przymierzu. Weteranie, po obu stronach konfliktu, zwili do siebie wzajemnie niechęć i brak zaufania; Saren Arterius był przepełniony nienawiścią do ludzi za śmierć swojego brata, do tego stopnia, iż stał się zdeklarowanym przeciwnikiem polityki pro-ludzkiej.

Ostatnio, mimo iż niechęć pozostała, relacje zaczęły się polepszać. Obie rasy są teraz partnerami handlowymi, a konstrukcja SSV Normandii, która została zaprojektowana i zbudowana przez inżynierów obu ras, rozpoczęła naprawę stosunków pomiędzy ludźmi a turianami.

— Mass Effect 2 —
W Mass Effect 2, jeżeli komandor Shepard wybierze ocalenie Rady Cytadeli w pierwszej części, wiadomości pokażą, że Hierarchia Turian rozważa wypłatę dodatkowych reparacji dla ludzi, którzy stracili kogoś podczas incydentu Przekaźnika 314. Aż do Bitwy o Cytadelę, turianie odmawiali płacenia kolejnych zaświadczeń, usprawiedliwiając się tym, że zapłacili już wymaganą kwotę. Alternatywnie, jeśli Rada zginie, wiadomości ogłoszą odrodzenie nieufności obu ras i mobilizację turiańskiego wojska w odpowiedzi na „ludzką agresję”.

Weterani

Ludzie

Turianie

  • Porucznik Abrudas
  • Generał Desolas Arterius
  • Saren Arterius
  • Generał Orinia
  • Adrien Victus
  • Komandor Vyrnnus

Ciekawostki

  • Data rocznicy Wojny Pierwszego Kontaktu nazywanej Dniem Zawieszenia Broni, jest podobna do daty podpisania rozejmu 11 listopada 1918, który zakończył I Wojnę Światową, rocznica tego dnia jest upamiętniana w wielu krajach alianckich pod różnymi nazwami, w tym jako Dzień Zawieszenia Broni.
Tłumaczenie całościowe: TraioPL
Źródło: http://masseffect.wikia.com/wiki/First_Contact_War
Komentarze i pingowanie są zablokowane.


Komentarze zablokowane.


Powered by WordPress | Designed by: Free MMORPG | Thanks to MMO List, Social Games and Browser Games

© 2010 EA International (Studio and Publishing) Ltd. Mass Effect, Mass Effect logo, BioWare and BioWare logo are trademarks or registered trademarks of EA International (Studio and Publishing) Ltd. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. EA and EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.

Serwis należy do kolektywu Gram.pl. Więcej informacji o kolektywie.