Cytadela | Shadow Broker - polski serwis Mass Effect

Cytadela

Opis

ME3_Cytadela

Ta ogromna stacja kosmiczna, zbudowana ponoć przez dawno wymarłych protean, jest siedzibą Rady Cytadeli. Za pomocą ruchu obrotowego utrzymywana jest komfortowa grawitacja 1,02 G w Okręgach i lżejsza 0,3 G w Kręgu Prezydium.

Najważniejsze informacje

Nazwa: Cytadela
Lokalizacja: Mgławica Węża – Wdowa
Przynależność: Zewnętrzna Przestrzeń Rady

Dane szczegółowe:
Łączna długość (otwarta): 44,7 km
Średnica (otwarta): 12,8 km
Populacja: 13,2 miliona (nie licząc opiekunów)
Masa całkowita: 7,11 miliardów ton metrycznych

Historia

Współczesne odkrycie

Asari były pierwszą rasą, która odkryła Cytadelę, wkrótce po tym jak nauczyły się korzystać z przekaźników masy. Kilka dekad później dołączyli do nich salarianie, a później volusowie. W miarę jak kolejne rasy nawiązywały kontakt z asari, bądź samodzielnie odkrywając stację, na Cytadeli powstawały kolejne ambasady, które wchodziły pod jurysdykcję Rady składającej się z asari, salarian i turian.

Strategiczne położenie na skrzyżowaniu wielu przekaźników masy wiodących do wielu odległych zakątków galaktyki, Cytadela wkrótce stała się centrum wszystkich najważniejszych wydarzeń. Stacja została wybrana jako miejsce dla siedziby Rady Cytadeli utwierdzając ten sposób wagę stacji dla całego galaktycznego społeczeństwa. Ogólnie akceptowane jest, że Cytadela sanowi polityczne i kulturalne serce Przestrzeni Cytadeli – (nieoficjalna nazwa nadanej wszystkim systemom, które są kontrolowane przez rasy należące do galaktyczne społeczności).

Nawet po tysiącach lat okupacji, Cytadela wciąż kryje w sobie wiele sekretów. Dokładny wiek stacji, ani nawet szczegóły dotyczące niezwykłego, sprężystego materiału z jakiego ją zbudowano nie zostały jak dotąd poznane. Lokalizacja rdzenia Cytadeli, jej głównego centrum kontroli oraz centrum regulacji systemów odpowiedzialnych m.in. za podtrzymywanie życia i nawigację wciąż pozostają ukryte. Najbardziej widoczna i prawdopodobnie najbardziej intrygującą tajemnica Cytadeli dotyczy jej strażników i konserwatorów – Opiekunów. Ci milczący obcy konserwują kluczowe systemy stacji i często można ich spotkać pracujących na niej, a mimo to bardzo niewiele o nich wiadomo.

Dziedzictwo

Cytadela tak naprawdę nie została zbudowana przez Protean. Byli oni po prostu ostatnią rasą, jaka używała stacji zanim przybyły na nią asari. Ona i przekaźniki masy są tworami Żniwiarzy i zostały stworzone, aby pomóc utrzymać ich cykl galaktycznego genocydu. Żniwiarze byli również odpowiedzialni za umieszczenie na stacji Opiekunów, co nie pozwalało odkryć przebywającym na Cytadeli rasom lokalizacji jej najważniejszych systemów. Stacja jest tak naprawdę nieaktywnym przekaźnikiem masy prowadzącym do ciemnej przestrzeni, zaprojektowanym jako pułapka umożliwiająca Żniwiarzom niszczenie serca galaktycznej społeczności za jednym, zabójczym zamachem.

Według Vigila ostatni proteanie użyli Kanału, aby dostać się na Cytadelę i spróbować przerwać cykl zniszczenia. Udało im się, ale niestety było za późno dla wszystkich protean. Ponieważ Kanał prowadził jedynie w jedną stronę, Vigil obawiał się, że proteańscy naukowcy niemogący znaleźć na Cytadeli pożywienia i wody, powoli zaczną umierać z głodu. W związku z tą interwencją protean, Żniwiarze zostali zmuszeni do podróży do Drogi Mlecznej, bez pomocy przekaźników masy, w normalnych prędkościach szybszych-niż-światło.

Podczas wizji komandora Sheparda na Eden Prime i Virmirze widać krótkie urywki przedstawiające Cytadelę (dokładnie Prezydium i ramiona Okręgów), które prawdopodobnie były częścią proteańskiego ostrzeżenia przed Żniwiarzami i ich pułapką. Ten fragment wizji jest najprawdopodobniej niekompletny ponieważ, ani Liara T’Soni, ani Shiala o nim nie wspominają.

Tygiel i Katalizator

Podczas wojny ze Żniwiarzami w 2186 roku, zjednoczonym rasom galaktyki udało się zbudować Tygiel, superbroń opartą na starożytnych planach zdolną do zniszczenia Żniwiarzy raz na zawsze. Ostatnim i najważniejszym elementem Tygla jest Katalizator, którym okazała się być sama Cytadela. Niestety, Człowiek Iluzja dowiaduje się o tym i ucieka na Cytadelę, gdzie ostrzega Żniwiarzy o planach galaktyki. Żniwiarze odpowiadają przejmując kontrolę nad Cytadelą i przenosząc ją na orbitę Ziemi, aby tam ją chronić. Ramiona stacji zamykają się, uszczelniając stację i uniemożliwiając w ten sposób Tyglowi możliwość zadokowania. Dowódcy Przymierza stwierdzili, że jedynym sposobem na otwarcie ramion Cytadeli jest wysłanie kogoś do środka na Cytadelę i ręcznie otwarcie ramion.

Podczas bitwy o Ziemię komandor Shepard dostał się do wnętrza stacji przez strumień energii Kanału otwierając ramiona Okręgów i umożliwiając tym samym przyłączenie Tygla do Cytadeli. Krótko potem Shepard spotyka się z Katalizatorem – odkrywając jednocześnie, że jest Inteligencją kontrolującą Żniwiarzy. Następnie Shepard musi wybrać pomiędzy zniszczeniem Żniwiarzy, kontrolowaniem ich i syntezą życia organicznego z syntetycznym. Niezależnie od decyzji, Tygiel wyzwala potężną falę energii, wzmocnioną dodatkowo przez szeroko rozłożone ramiona Cytadeli wysyłając ją w kierunku przekaźnika Charon, który dalej już wysyła energię reszcie przekaźników w całej sieci w galaktyce.

Jeżeli Shepard wybierze zniszczenie Żniwiarzy, energia Tygla poważnie uszkodzi Cytadelę i przekaźniki masy, ale będą w stanie do odbudowania. Jeżeli Shepard wybierze połączenie syntetycznego i organicznego życia, Cytadela z przekaźnikami masy są także poważnie uszkodzone, ale już powoli odbudowywane z pomocą Żniwiarzy. W pięciu okręgach, które pozostały w dużej mierze nietknięte w tych dwóch przypadkach, możliwe jest, że niektórym mieszkańcom Cytadeli udało się przetrwać w nich i zostali uratowani. Jeżeli Shepard wybierze kontrolę Żniwiarzy, Cytadela zostaje nienaruszone, ale za to przekaźniki są w niewielkim stopniu uszkodzone. Shepard kontrolując Żniwiarzy, rozkazuje im odbudowę przekaźników.

Układ

Cytadela to potężna konstrukcja o kształcie podobnym do pentagramu. Jest zbudowana ze środkowego pierścienia o średnicy 7.2 kilometra, od którego odchodzi 5 jednakowych ramion, z których każde ma długość 43,6 kilometra i 330 metrów grubości.

Stacja jest w stanie zamknąć się poprzez złączenie się wszystkich pięciu ramion transformując stację w długi, szczelny cylinder. Jednakże stacja jest zamykana tylko i wyłącznie w sytuacjach najwyższego zagrożenia i zwykle pozostaje w formie z otwartymi ramionami. 

Środkowy pierścień i pięć ramion mieszczą odpowiednio Prezydium i Okręgi; port kosmiczny z dokami jest również umiejscowiony w centralnym pierścieniu, w punkcie rotacji, co ułatwia dostęp statkom starającym się dokować na Cytadeli.

Cytadela jest wielkim labiryntem wewnątrz stacji, dostępnym tylko przez tunele Opiekunów.

Prezydium

Prezydium to masywny kompleks przypominający olbrzymi park, który jest siedzibą biur wielu różnych gałęzi galaktycznego rządu, jak również ambasad wszystkich ras obecnych na Cytadeli. Mieszczą się tam również sklepy, restauracje oraz ośrodki rekreacyjne służące bogatym rezydentom, którzy żyją lub pracują w tym sektorze stacji. Prezydium jest nadzorowane przez Wirtualną Inteligencję zwaną Aviną oraz w odróżnieniu od Okręgów, zachowany jest 20 godzinny rytm dobowy – światła są przygaszane, a holograficzne niebo przyciemniane na 6 z 20 godzin symulując prawdziwy cykl dnia i nocy.

Wieża Cytadeli

Wieża Cytadeli w centrum Prezydium jest siedzibą Komnat Rady i głównej kontroli ruchu dla każdego statku w odległości kilku tysięcy kilometrów zostając włączonym pod jurysdykcję Kontroli Cytadeli. Komnaty nie są otwarte publicznie i dostęp do nich można otrzymać po otrzymaniu specjalnego zezwolenia, bądź posiadając specjalne uprawniania. Jest to pięknie urządzone miejsce z fontannami i drzewami wiśni, jak również z wieloma klatkami schodowymi prowadzącymi to centralnej platformy, gdzie obraduje Rada.

Okręgi

„Ramiona” Cytadeli, zwane Okręgami, stanowią mieszkalną i handlową część stacji. Gęsto zaludnione, goszczą miliony mieszkańców wielu gatunków, Okręgi są odpowiednikami takich ludzkich miast jak Hong Kong i Singapur.

Liczne drapacze chmur wyrastają z super-struktury będąc szczelnie odgrodzone od próżni w oddychającej atmosferze, która utrzymuje się tylko do wysokości około 7 metrów. W odróżnieniu od Prezydium nie występuje tu cykl dnia i nocy, co skutkuje brakiem przerwy w działaniach handlowych, a mieszkańcy pracują i odpoczywają według własnej potrzeby. Barla Von właściwie określił te tereny kulturalnym sercem Cytadeli i jednocześnie całej Przestrzeni Cytadeli.

Okręgi nadzorowane są przez Służby Ochrony Cytadeli (SOC), której biura i oddziały umieszczone są w Dolnych Okręgach. Flux to popularny klub nocny również umieszczony w Okręgach. W Okręgach mieści się również pasaż Silversun, tętniąca życiem część komercyjna z Kasynem „Srebrne Wybrzeże”, Salonem „Zamek gier”, Areną Armax Arsenal i kompleksem apartamentów Wież Tiberius. Poniżej Okręgów funkcjonują Archiwa Cytadeli, służące jako repozytorium artefaktów i dokumentacji uznanej za ważną.

Obrona

Jak przystało na najważniejszą stację w galaktyce, Cytadela posiada wiele linii potencjalnej obrony. Pierwszą z nich jest sama Mgławica Węża: mgławica jest tak skonstruowana, że atakującej flocie trudno byłoby wewnątrz nawigować, uniemożliwiając tym samym skoncentrowany atak.

Kolejnym ogniwem obrony Cytadeli jest Flota Cytadeli. Flota to masywny oddział specjalny składający się głównie ze statków turian, choć zawiera również statki innych ras Cytadeli. Flotą Cytadeli przewodzi okazały krążownik asari – Destiny Ascension, nieustannie patroluje przestrzeń wokół Cytadeli. Jeżeli jednak jakikolwiek agresor zdołałby przebić się przez Flotę Cytadeli, posiłki z całej galaktyki są tuż za rogiem dzięki sieci przekaźników masy zlokalizowanych w pobliżu.

Jeżeli jakiś wróg zbliżyłby się na dostateczną odległość, stacja jest w stanie zamknąć się w długi, opancerzony cylinder o długości 25 kilometrów. Pancerz stacji jest tak silny, że nawet nastawiona na działanie najbardziej zaawansowanej broni wytrzymałaby kilka dni ciągłego ostrzału, zanim super-struktura zostałaby poważnie uszkodzona.

Stacja posiada również własne służby porządkowe, znane jako SOC. 200 000 oficerów patroluje stację zajmując się wszystkim, od urzędów celnych do negocjacji o zakładników.

Cytadela posiada także wieżyczki do osłaniania niewielkich jednostek takich jak promy.

Mieszkańcy

Szczury Kanałowe
Szczury Kanałowe to biedne, bezdomne dzieci Cytadeli, które przemieszczają się w tunelach wentylacyjnych stacji. Często umierają rozrywane przez wiatraki, ginąc z głodu, bądź dusząc się w wyniku kontaktu z otwartą próżnią przestrzeni kosmicznej. Bardzo często ich ciała w ogóle nie zostają odnalezione. Thane Krios czasem używał ich, a wśród nich Myszę, aby zbierali dla niego informacje o jego celach na Cytadeli.

Opiekunowie
Opiekunowie to tajemnicza, bio-inżynieryjna insektoidalna rasa, która występuje tylko na Cytadeli. Można ich znaleźć na całej stacji w losowych miejscach; są ponadto nieszkodliwe. Uważa się, że zostali stworzeni przez protean, jako dozorcy Cytadeli.

Misje

Mass Effect

 • Misja: Cytadela: Garrus
 • Misja: Cytadela: Handlarz Cieni → Cytadela: Wrex
 • Misja: Cytadela: Zdemaskuj Sarena
 • Misja: Wyścig z czasem: Ostateczna bitwa

Mass Effect: Galaxy

 • Misja: Into the Abyss
 • Misja: Protect the Council

Mass Effect 2

 • Misja: Akta: mistrzyni złodziejstwa
 • Misja: Cytadela: Kapitan Bailey
 • Misja: Cytadela: Rada
 • Misja: Garrus: Oko za oko
 • Misja: Kasumi: Skradzione wspomnienia
 • Misja: Thane: Grzechy Ojca

Mass Effect 3

Misje głównego wątku fabularnego

 • Misja: Priorytet: Cytadela I
 • Misja: Priorytet: Cytadela II
 • Misja: Priorytet: Cytadela III

Misje Galaktycznej Wojny

Misje z dodatków

 • Misja: Archiwa Cytadeli: Ucieczka
 • Misja: Arena: Elitarne wyzwanie (Strefa Spinu)
 • Misja: Arena: Wyzwanie Cerberusa
 • Misja: Arena: Wyzwanie charytatywne Żniwiarzy
 • Misja: Arena: Wyzwanie gethów
 • Misja: Arena: Wyzwanie medi-żelu
 • Misja: Arena: Wyzwanie pochłaniaczy ciepła
 • Misja: Arena: Wyzwanie proteańskie
 • Misja: Arena: Wyzwanie Żniwiarzy (solo)
 • Misja: Arena na Cytadeli: Nietypowe wyniki
 • Misja: Cytadela: Aria T’Loak
 • Misja: Cytadela: Dr Bryson
 • Misja: Cytadela: Impreza
 • Misja: Cytadela: Kradzież tożsamości I
 • Misja: Cytadela: Kradzież tożsamości II
 • Misja: Cytadela: Lewiatan I
 • Misja: Cytadela: Lewiatan II
 • Misja: Cytadela: Lewiatan III
 • Misja: Cytadela: Urlop
 • Misja: Doki Cytadeli: Odzyskaj Normandię
 • Misja: Kasyno Srebrne Wybrzeże: Infiltracja
 • Misja: Okręgi Cytadeli: Zasadzka

Przydziały

Mass Effect

 • Przydział: Cytadela: Metresa asari
 • Przydział: Cytadela: Doktor Michel → Cytadela: Doktor Michel jest bezpieczna
 • Przydział: Cytadela: Kwestia rodzinna
 • Przydział: Cytadela: Powrót do domu
 • Przydział: Cytadela: Pamiętam siebie
 • Przydział: Cytadela: Lęki Jahleeda → Cytadela: Sekret Jahleeda → Cytadela: Jahleed i Chorban | Cytadela: Jahleed zwraca materiały | Cytadela: Jahleed aresztowany
 • Przydział: Cytadela: Prośba negocjatora
 • Przydział: Cytadela: Stare nieszczęścia z dala od domu
 • Przydział: Cytadela: Starzy przyjaciele
 • Przydział: Cytadela: Nasz własny, najgorszy wróg
 • Przydział: Cytadela: Podłożenie pluskwy
 • Przydział: Cytadela: Wieszcz z Prezydium
 • Przydział: Cytadela: Prośba reporterki
 • Przydział: Cytadela: Siostra Rity → Cytadela: Siostra Rity i Chellick → Cytadela: Siostra Rity jest bezpieczna
 • Przydział: Cytadela: Przeskanuj opiekunów
 • Przydział: Cytadela: Hazardzista Schells → Cytadela: Skaner Schellsa oddany | Cytadela: Schells odzyskał dane
 • Przydział: Cytadela: Namierzanie sygnału
 • Przydział: Cytadela: Fan
 • Przydział: Cytadela: Czwarta władza
 • Przydział: Cytadela: Skarga Xeltana → Cytadela: Przekonanie Xeltana

Mass Effect 2

 • Przydział: Cytadela: Fałszywe wyniki
 • Przydział: Cytadela: Krogańskie sushi
 • Przydział: Cytadela: Zbrodnia w toku
 • Przydział: Cytadela: Znaleziono podrobione dokumenty

Ciekawostki

 • Świat Mass Effect składa hołd licznym rzeczom w rzeczywistości i fikcji, Cytadela – jako jedna z najbardziej znanych ikon – mogła mieć kilka możliwych inspiracji.
  • Rola i znaczenie Cytadeli jako stacji kosmicznej służącej za centrum handlu i dyplomacji dla wielu ras była prawdopodobnie inspirowana Babilonem 5.
  • Cytadela mogła również czerpać swoje inspiracje z miasta Sigil ze świata Planescape w Dungeons and Dragons. Odwiedzany przez tajemniczych strażników bez oczywistych motywów, Sigil jest uważany za centrum Wieloświata oraz miejsce będące ogniwem wszystkich kultur. Ponadto jego pierścieniowaty kształt sprawia, iż będąc w jednej części miasta (podzielonego na Okręgi), pozostałe są widoczne „nad głową” obserwatora. Podobne wrażenie można odnieść podczas przebywania w Prezydium lub którymś z Okręgów Cytadeli.
 • Standardowy Czas Galaktyczny swymi założeniami przypomina Czas decymalny, wprowadzony na krótko we Francji podczas Wielkiej Rewolucji. Jedyną znaczącą różnicą jest fakt, że Standardowa Doba Galaktyczna liczy 20 godzin, podczas gdy dzień czasu dziesiętnego ma 10. W ten sposób drugi czas dziesiętny jest tylko około 1,16 razy dłuższy od sekundy Ziemskiego uniwersalnego czasu skoordynowanego.
 • Wg Mass Effect: Incursion, na Cytadeli w 2183 roku żyje 2 491 356 ludzi.
 • Na mapie Galaktycznej Wojny Cytadela umiejscowiona jest w Wewnętrznej przestrzeni Rady, za to na pokładzie Normandii na Mapie galaktyki stacja znajduje się w Zewnętrznej przestrzeni Rady.
Źródło: http://masseffect.wikia.com/wiki/Citadel
Komentarze i pingowanie są zablokowane.


Komentarze zablokowane.


Powered by WordPress | Designed by: Free MMORPG | Thanks to MMO List, Social Games and Browser Games

© 2010 EA International (Studio and Publishing) Ltd. Mass Effect, Mass Effect logo, BioWare and BioWare logo are trademarks or registered trademarks of EA International (Studio and Publishing) Ltd. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. EA and EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.

Serwis należy do kolektywu Gram.pl. Więcej informacji o kolektywie.