Omega | Shadow Broker - polski serwis Mass Effect

Omega

Opis

Zbudowana w wyeksploatowanej skorupie metalicznej asteroidy Omega od tysięcy lat stanowi bezpieczną przystań przestępców, terrorystów i malkontentów. Bywały okresy, w których stacja pustoszała na całe stulecia, a potem znowu zaludniała się dzięki kolejnej fali szukających nowego życia wyrzutków. Oryginalny, elegancki projekt stacji zastąpiła chaotyczna rozbudowa przez zwalczające się wzajemnie grupy przedstawicieli wszystkich możliwych gatunków. Na Omedze nie ma rządu centralnego i nikt nie pamięta, żeby takie ciało kiedykolwiek istniało.

Najważniejsze informacje

Nazwa: Omega
Lokalizacja: Mgławica Omega – Sahrabarik
Przynależność: Układy Terminusa

Dane szczegółowe
Populacja: 7.8 miliona
Odległość orbitalna: 2.43 j.a.
Okres orbitalny: 6.9 ziemskiego roku
Długość całkowita: 44.7 km

Kodeks Galaktyczny

Omega była niegdyś bogatą w pierwiastek zero asteroidą. Proteanie przez pewien czas prowadzili tu wydobycie, ale w końcu opuścili Omegę ze względu na jej grubą i twardą skorupę. Tysiące lat później natura uczyniła to, czego nie mogli dokonać proteanie: w wyniku zderzenia z inną asteroidą Omega pękła w pół, odsłaniając swoje bogate zasoby piezo.

Rozpoczęła się prawdziwa gorączka, podczas której różne korporacje i osoby prywatne próbowały zbić fortunę na Omedze. Za nimi przybyli tu również złodzieje i bandyci. Gdy zaczęły się problemy z przestrzenią na powierzchni, infrastrukturę zaczęto rozbudowywać w górę, przez co powstała dzisiejsza sylwetka Omegi, przypominająca meduzę. Stację ochraniają potężne generatory pola efektu masy, które zapobiegają zderzeniom z nadlatującymi odłamkami.

Omega stanowi dziś centrum przemytu narkotyków, broni oraz piezo, pozbawione jakiejkolwiek władzy cywilnej czy kontroli wojskowej. Tylko grupy najemników są w stanie utrzymać tu względny porządek. Najbardziej bezlitosny pośród nich jest syndykat asari dowodzony prze okrytą złą sławą Arię T’Loak.

Historia

Omega jest określana jako „mroczny odpowiednik Cytadeli w Układach Terminusa”. Jest to olbrzymia stacja górnicza zbudowana na pozostałościach wielkiej asteroidy o nieregularnych kształtach z krętymi uliczkami z domami, sklepami i magazynami. Mieszkańcy Omegi są zwykle samowolni i działają w bezprawiu. Terytorium jest kontrolowane przez najsilniejszą frakcje na danym obszarze i często zmienia właściciela, często po brutalnej walce. Obecnym władcą stacji „de facto” jest Aria T’Loak. Począwszy od 2185, Omegę zamieszkiwało 7,8 miliona osób, składających się z wielu różnych gatunków. Głównym towarem eksportowym Omegi jest pierwiastek zero.

Najwcześniejszym znanym władcą Omegi był turianin; panował na stacji, dopóki nie został zabity przez krogańskiego gangstera, który zjadł jego serce i nosił jego czaszkę na swojej zbroi. Kroganin bezspornie rządził Omegą przez jakiś czas do czasu, gdy około 200 lat temu Aria T’Loak, jedna z jego najbardziej zaufanych poruczników, pokonała go w pojedynku i przywłaszczyła sobie.

Bogate w metale ciężkie jądro pierwotnej asteroidy było obiektem intensywnych prac wydobywczych, aż do momentu, gdy asteroida była niemal całkowicie pusta, zapewniając początkowo zasoby używane do budowy na Omedze budowli i udogodnień. Z biegiem lat, zostały one rozszerzone aż do całkowitego pokrycia każdego odsłoniętego centymetra powierzchni, czyniąc Omegę dziwacznym miszmaszem architektury i technologii. Stacja jest domem kilkudziesięciu gatunków, w tym batarian, vorchów i salarian Lystheni, a także wiele innych gatunków nie widzianych mile w przestrzeni Cytadeli.

Odzwierciedleniem opinii, jaką cieszy się stacja, jej nazwy używane są w poszczególnych językach. Pomimo, że ludzie mówią o niej po prostu Omega, asari tłumaczą swoje określenie stacji jako „centrum zła”, salarianie „miejscem tajemnic”, turianie „świat bezprawia”, a kroganie określają Omegę jako „krainę możliwości”, co wyraźnie świadczy o kulturalnym nastawianiu wobec społeczeństwa na Omedze.

[Aktualizacja bazy danych]

— Mass Effect: Podniesienie —me_podniesienie_logo-95x13

Opis: Duża część fabuły w Mass Effect: Podniesienie odbywa się na Omedze. Cerberus kontroluje duży magazyn i działa jako przemytnik pod przewodnictwem Pela, agenta Cerberusa. Pel w końcu zdradza Cerberusa, co prowadzi do śmierci całej swojej drużyny; od tamtego momentu nie było już nic więcej wspominane o magazynie.

[Aktualizacja bazy danych]

— Mass Effect: Odkupienie —

Opis: W Mass Effect: Odkupienie, Liara cumuje na Omedze batariańskim frachtowcem w celu spotkania się z informatorem z wiadomościami o zaginionym komandorze Shepardzie.

[Aktualizacja bazy danych]

— Mass Effect 2 —

W drugiej odsłonie gry Mass Effect, komandor Shepard wyrusza na Omegę w celu zrekrutowania Mordina Solusa, Garrusa Vakariana i Zaeeda Massaniego. W tym samym momencie, zaraza wyniszcza ludność Omegi, zabijając dziesiątki osób z różnych ras, ale tajemniczo pomija ludzi. W innym miejscu na stacji, wyjęty z pod prawa „Archanioł” został w swojej bazie przyparty do muru przez trzy dominujących frakcje najemnicze Omegi, Błękitne Słońca, Zaćmienie i Krwawą Hordę.

Shepard spotyka się Mordinem Solusem, salariańskim naukowcem i byłym członkiem OZS, który prowadzi klinikę w jednym ze slumsów Omegi. Plaga ujawniła, że została wypuszczona przez vorche, którzy sprzymierzyli się ze Zbieraczami w celu przejęcia stacji. Używając lekarstwa na zarazę opracowanego przez Mordina, Shepard zatrzymuje szerzącą się zarazę i udaremnia plan vorchy.

Następnie Shepard najmuje się u Błękitnych Słońc jako wolny strzelec, aby pomóc obleganemu Archaniołowi. Osłabiając siły Błękitnych Słońc i odkrywając prawdziwą tożsamość Archanioła, który jest w rzeczywiści starym przyjacielem komandora, Garrusem Vakarianem, wspólnie odpierają ostatnie fale ataku najemników i uciekają. Najnowsze informacje z raportów wskazują, że grupy najemników zatuszowały swoją porażkę twierdząc, że Archanioł został zabity. W trakcie misji, Shepard także dowiaduje się, że te trzy grupy najemników planują obalić reżim Arii po pozbyciu Archanioła. Shepard może przekazać te informacje do Arii, którą można znaleźć na podwyższeniu w Zaświatach.

[Aktualizacja bazy danych]

— Mass Effect: Odwet —

Opis: W 2186 Paul Grayson mieszka na Omedze i pracuje dla Arii T’Loak jako osiłek, będąc pod przykrywką i używając innego imienia i nazwiska, Paul Johnson. Grayson stopniowo zdobywa zaufanie Arii dzięki staraniom jej córki, Liselle, która była jego kochanką. Grayson i Liselle wraz z małą grupką ludzi Arii zastawiają pułapkę na grupę turian należących do szybko rosnącego w siłę gangu „Szponów”. Przechwytuje nielegalny przemyt czerwonego piasku, który miał zostać przeszmuglowany za plecami Arii.

Jakiś czas potem Grayson wraca na Omegę, będąc poddanym działaniu technologii Żniwiarzy, spotykając się z Kahlee Sanders. Na miejscu wpada w pułapkę zastawioną przez Człowieka Iluzję i zatwierdzoną przez żądną zemsty Arię, która myślała, że to Grayson zabił jej córkę. Odnosząc ciężkie rany w ataku, udaje mu się uciec z Omegi.

[Aktualizacja bazy danych]

— Mass Effect: Inwazja —

Opis: Omega zostaje zaatakowana przez istoty będące wytworami Żniwiarzy zwane Adjutantami, które uciekły z placówki naukowej Cerberusa za przekaźnikiem masy Omega-4. Flota Cerberusa pod dowództwem generała Olga Petrovskiego i pułkownika Raymonda Ashe przybywają z pomocą wyeliminowania Adjutantów. Atak Adjutantów okazuje się tylko wstępem do próby podbicia stacji przez Cerberusa i zapewnienia sobie wyłącznego dostępu do przekaźnika masy Omega 4 i jego skarbu w postaci technologii Żniwiarzy. Aria jednoczy gangi Omegi do walki z siłami okupanta, ale generał Petrovski przechytrza ją, biorąc całą stację jako zakładnika, grożąc zniszczeniem stacji poziom po poziomie. Aria poddaje się i akceptuje wygnanie. Cerberus kontynuuje proces przejęcia Omegi, który jest częścią planu Człowieka Iluzji przygotowującego się na przybycie Żniwiarzy.

[Aktualizacja bazy danych]

— Mass Effect 3 —

Opis: Okupacja Omegi dała Cerberusowi ogromną przewagę strategiczną podczas inwazji Żniwiarzy w 2186, wzmacniając swoją mobilność w całej galaktyce. Cerberus wykorzystuje do granic możliwości stacje górnicze Omegi tak, by sprzęt górniczy z asteroidy działał bez przerwy na maksymalnych obrotach. Cerberus miał jednak trudności z utrzymaniem okupacji. Gang Szponów pod przewodnictwem Nyreen Kandros to jedna z grup nadal stawiających twardy opór okupantowi. By podtrzymać populację cywilną ludności na stacji, generał Petrovski w trakcie okupacji wzniósł duże energochłonne pola siłowe na całej Omedze wraz z pomocą dużej liczby mechów i wojsk do utrzymywania porządku.

Cerberus również prowadził eksperymenty na Adjutantach Żniwiarzy na Omedze. Początkowo okazały się katastrofą. Duże części Omegi musiały zostać zamknięte i uszczelnione za wszelką cenę ze względu na wybuch niekontrolowanej ilości Adjutantów, które wyrwały się z pod kontroli. Dalsze eksperymenty dałyby Cerberusowi pełną kontrolę nad tymi stworzeniami.

Aria rozpoczyna swoją kampanię na rzecz wyzwolenia Omegi z pod kontroli Cerberusa, wliczając w nią komandora Sheparda. Podróżując na pokładzie przechwyconego krążownika Cerberusa w celu infiltracji floty Cerberusa orbitującej wokół stacji, Aria rozpoczyna atak druzgocącym ciosem flagowemu statkowi floty po wyjściu z przekaźnika masy wraz z resztą swojej pirackiej floty. Sytuacja szybko obraca się przeciwko niej, gdy Petrovski ujawnia zmodernizowaną obronę Omegi poprzez wyrządzenie poważnych szkód jej flocie.

Początkowo naziemne siły inwazyjne lądują na stacji w kapsułach ratunkowych. Aria i Shepard najpierw wyłączają obronę Omegi w celu zapewnienia flocie Arii bezpiecznej inwazji. Później, z pomocą Nyreen Kandros, torują sobie drogę do bunkra Arii na Omedze, gdzie ta decyduje, że aby dostać się do centrum dowodzenia Petrovskiego w Zaświatach, musi przekonać gang Szponów do swojej sprawy w celu zapewnienia sobie sił lądowych. Razem z Shepardem wyłączają pola siłowe, które Cerberus stworzył.

Cerberus wykorzystuje energię do zasilania pól siłowych z jednego z głównych reaktorów Omegi umieszczonych głęboko w kopalniach stacji. Ponieważ dostęp do kopalń jest w większości odcięty przez pola siłowe, Aria obmyśla plan, by przejść przez niezasilaną przetwórnię piezo. Przechodząc przez kopalnie, Aria zauważa, że maszyny wydobywające piezo są za mocno używane i daje im miesiąc, jeśli obecna tendencja pracy się utrzyma.

Aria z ekipą w końcu docierają windą do reaktora tylnymi drzwiami, choć generał Petrovski zastawił pułapkę na drużynę w oczekiwaniu na ich ruch. Aria nie poddając się, siłą biotyki tworzy dziurę w barierze dla Sheparda, by ten przeszedł i wyłączył reaktor.

Petrovski stawia Sheparda przez kolejnym trudnym wyborem: natychmiastowe wyłączanie reaktora spowoduje utratę podtrzymywania życia w wielu rejonach Omegi, co przełoży się na straty wśród ludności cywilnej. Shepard zyskuje na czasie, przekierowując moc, ale tym samym zwiększa szanse Arii i Nyreen na śmierć. Niezależnie od wyboru, Shepard wyłącza reaktora i kończy przymusowe wewnętrzne blokady.

Ze zwerbowanymi Szponami, podżeganą ludnością i wyłączonymi polami siłowymi, prawdziwa wojna o Omegę rozpoczyna się, gdy ludność cywilna buntuje się przeciwko Cerberusowi. Aria razem z Shepardem powstrzymują Cerberusa przed zniszczeniem przez wysadzenie stacji centralnej kolumny podtrzymującej Omegi, a następnie biorą udział w ofensywie na Zaświaty zaczynając od dzielnicy Gozu. Nyreen, która prowadzi odosobniony atak wraz ze swoimi Szponami, poświęca się zabijając grupę zbuntowanych Adjutantów. Rozwścieczona za stratę Nyreen, Aria szarżuje na Zaświaty przed Shepardem.

Zaświaty zostały przemienione przez Petrovskiego tworząc z nich swoją bazę operacyjną: generał uwięża Arię w polu zastoju w środku pomieszczenia, zasilanego przez generatory umieszczone w rogach sali. Shepard je wszystkie niszczy, pokonując wszystkie siły Cerberusa w Zaświatach.

Pokonany, Petrovski poddaje się i podporządkowuje swoje wojska do ustąpienia, ale Aria i Shepard decydują, czy powinien być oszczędzony lub zabity na miejscu. Z Omegą rządzoną przez nią ponownie, Aria ogłasza wyzwolenie obywatelom stacji, ślubując, że już nigdy nie straci stacji ponownie.

Dzielnice

Omega jest podzielona na kilka dzielnic. Znane dzielnice to:

 • Dzielnica Doru – dzielnica znajdująca się w pobliżu kilku ważnych użytecznych systemów Omegi, w tym systemu uzdatniania wody, głównego systemu wentylacji oraz centralnej stacji kolumny nośnej. Cerberus wzmocnił ten obszar w czasie okupacji w 2186.
 • Dzielnica Fumi – dzielnica do której Szpony wtargnęły w celu uwolnienia cywili podczas okupacji Cerberusa Omegi w 2186.
 • Dzielnica Gozu – dzielnica na niższych poziomach Omegi dostępna przez prom, znana z lokalizacji kliniki na Omedze. Nadzorowana przez Błękitne Słońca, dzielnica popadła w chaosie po kwarantannie w celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się nieznanej zarazy w 2185.
 • Dzielnica Kenzo – dzielnica, w której Garm i Krwawa Horda rzekomo nielegalnie przetrzymywała duży skład broni prowadzając swoje operacje w 2185. Okazała się być pretekstem Sidonisa do wywabienia Archanioła, by gangi Omegi mogły zaatakować jego kryjówkę.
 • Dzielnica Kima – kolejna dzielnica granicząca z dzielnicą Gozu. Wyjęty z pod prawa Archanioł i jego zespół zajmują tu budynek w 2185, gdzie zostali przyparci do muru przez Błękitne Słońca, Zaćmienie i Krwawą Hordę.
 • Dzielnica Tuhi – powierzchnia handlowa wielu sklepów i przedsiębiorstw, w tym Dzielnicowego Magazynu Tuhi, który znajduje się w pobliżu bunkra Arii. Cerberus wzmocnił ten obszar w czasie okupacji w 2186.
 • Dzielnica Zeta – dzielnica, w której Cerberus rozmieścił Mechy Baszta podczas okupacji w 2186.

Misje

Mass Effect 2

 • Misja: Akta: Archanioł
 • Misja: Akta: Profesor
 • Misja: Akta: Weteran
 • Misja: Omega: Aria T’Loak
 • Misja: Samara: Ardat-Yakshi

Mass Effect 3

 • Misja: Omega: Aria T’Loak (Mass Effect 3)
 • Misja: Omega: Pomóż hakerce
 • Misja: Omega: Pomóż mechanikowi
 • Misja: Omega: Pomóż Harrotowi

Przydziały

 • Przydział: Omega: Archanioł: Zdobyty datapad
 • Przydział: Omega: Batariański barman
 • Przydział: Przesyłki dla Isha
 • Przydział: Omega: Quarianin w opałach
 • Przydział: Omega: Wyrocznia
 • Przydział: Omega: Profesor: Zaginiony asystent

Ciekawostki

  Omega_Logo

 • Omega (Ω) jest 24 i ostatnią litera alfabetu greckiego.
 • Według Concept art booka z Edycji Kolekcjonerskiej, zespół oparł projekt Omegi o grzyb atomowy.
 • Według Mass Effect: Incursion w 2183, populacja ludzka na Omedze wynosiła 853 245 mieszkańców.
 • Ogólna atmosfera i styl Omegi była inspirowana filmem Blade Runner. Podobieństwa obejmują zakłócenia elektryczne w znakach, płomienie na szczycie budynków i zły stan środowiska naturalnego.
 • Omega jest miejscem misji w mini-grze N7 HQ Galaktyczna Wojna w Mass Effect 3.
Źródło: http://masseffect.wikia.com/wiki/Omega
Komentarze i pingowanie są zablokowane.


Komentarze zablokowane.


Powered by WordPress | Designed by: Free MMORPG | Thanks to MMO List, Social Games and Browser Games

© 2010 EA International (Studio and Publishing) Ltd. Mass Effect, Mass Effect logo, BioWare and BioWare logo are trademarks or registered trademarks of EA International (Studio and Publishing) Ltd. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. EA and EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.

Serwis należy do kolektywu Gram.pl. Więcej informacji o kolektywie.