Zjednoczone Stany Ameryki Północnej | Shadow Broker - polski serwis Mass Effect

Zjednoczone Stany Ameryki Północnej

Zjednoczone Stany Ameryki Północnej ([ZSAP] z ang. UNAS – United North American States) są krajem na Ziemi podczas wydarzeń w całej serii Mass Effect. Powstały pod koniec XXI wieku, kiedy narody Kanady, Meksyku i Stanów Zjednoczonych połączyły się ze sobą.

Historia

Druga Amerykańska Wojna Secesyjna

Około 2096 n.e., Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone Ameryki jednoczą się, tworząc Zjednoczone Stany Ameryki Północnej. Ta nowa unia zdecydowanie sprzeciwia się frakcjom secesjonistów, w tym grupy ekstremistycznej Swoboda Ponad Wszystko. 1 listopada we wczesnych godzinach rannych nowojorski oddział „Swobód Ponad Wszystko” zaatakował Wyspę Wolności i zniszczył Statuę Wolności. Oburzenie po tym bezczelnym akcie spowodowało Drugą Amerykańską Wojnę Secesyjną pomiędzy secesjonistami, a siłami ZSAP.

Założenie Systemów Przymierza

W 2149 n.e., po odkryciu proteańskich ruin na Marsie, Zjednoczone Stany Ameryki Północnej i siedemnaście innych narodów ratyfikuje Kartę Systemów Przymierza, tworząc organ reprezentujący przedstawicielstwo polityczne, aby rozwijać i bronić terytorium ludzi. ZSAP także miały swój wkład w wojskowe zasoby Systemów Przymierza w początkowej, raczkującej fazie.

Spór o Watsona

Planeta-ogród Watson została odkryta w 2165 n.e., której odkrycie przypisują sobie Chińska Federacja Ludowa, Zjednoczone Stany Ameryki Północnej oraz Unia Europejska. Spowodowało to spór polityczny w związku z rozstrzygnięciem, które państwa mogą się na nim pierwsze osiedlić. Aby rozwiązać problem, Przymierze Systemów pośredniczyło w wypracowaniu niesławnego „kompromisu rejkiawickiego”, który pozwolił każdej z koalicji na ograniczoną kolonizację w miastach zaludnionych przez osadników z każdego z państw.

Zabójstwo prezydenta Aguilara

W 2176 n.e., prezydent Enrique Aguilar ze ZSAP został zamordowany podczas sesji zdjęciowej z premierem Chińskiej Federacji Ludowej Ying Xiongiem. Sprawcą był Michael Moser Lang, urzędnik patentowy i dysydent polityczny ze stanu Virginia. Lang zdobył pistolet maszynowy Kassa Fabrications M-12 Szarańcza i ukrył ją w zamontowanej na ramieniu kamerze wideo, którą przyniósł na to wydarzenie. Pierwsza seria z broni Langa przebiła bariery kinetyczne osłaniające podium. Xiong próbował osłonić Aguilara na linii ognia, ale kolejne strzały Langa przeszły całkowicie przez Xionga, śmiertelnie raniąc obu mężczyzn.

Ford przeciw Huerta

Podczas swojej kadencji, prezydent Christopher Huerta ze ZSAP doznał udaru mózgu, który spowodował, że przez 90 min, zanim jego funkcje mózgowe zostały przetransportowane na komputer, był on uznany za zmarłego. W 2185 n.e., Rzecznik Białego Domu, Lisa Ford wniosła sprawę przeciwko Huercie, argumentując, że czas spędzony za kadencji po udarze był bezprawny; jeśli Huerta został uznany za zmarłego, zgodnie z narodową linią sukcesji Ford była wiceprezydentem przez miniony rok. Systemy Przymierza zgodziły się wysłuchać sprawy Ford przeciwko Huercie i orzekły w decyzji 5-4, że czas sprawowania urzędu Huerty po udarze był legalny. Spowodowało to falę protestów przeciwko decyzji w kilku największych miastach ZSAP.

Wojna ze Żniwiarzami

ZSAP były jednym z wielu narodów Ziemi, które zostały zaatakowane przez Żniwiarzy w 2186 n.e.. Komandor Shepard był obecny w Vancouver, gdy pierwsze siły Żniwiarzy wylądowały w mieście, ale ucieka na Normandię SR-2. Jednocześnie reporterka Emily Wong była świadkiem inwazji na Los Angeles i przesyła za pośrednictwem kwantowego komunikatora stanu splątanego swoje doświadczenia, jako jedna z nielicznych używająca systemów komunikacyjnych, które nadal działają po tym, jak Żniwiarze zniszczyli sieć kom-boi, GPS i satelitów telekomunikacyjnych i podwodnych kabli światłowodowych. Żniwiarze zbombardowali bazy wojskowe, silosy rakiet jądrowych, ośrodki przemysłowe, całkowicie unicestwiając miasta liczące po kilka milionów mieszkańców, w tym Fort Worth. Ze względu na brak jakiejkolwiek łączności, żadne inne szczegóły na temat stanu ZSAP podczas okupacji Żniwiarzy nie są znane.

Wspomniane miasta

  • * Część megalopolis Teksasu
  • ** Seattle i Vancouver to jedno miasto
Źródło: http://masseffect.wikia.com/wiki/United_North_American_States
Komentarze i pingowanie są zablokowane.


Komentarze zablokowane.


Powered by WordPress | Designed by: Free MMORPG | Thanks to MMO List, Social Games and Browser Games

© 2010 EA International (Studio and Publishing) Ltd. Mass Effect, Mass Effect logo, BioWare and BioWare logo are trademarks or registered trademarks of EA International (Studio and Publishing) Ltd. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. EA and EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.

Serwis należy do kolektywu Gram.pl. Więcej informacji o kolektywie.