Kettowie | Shadow Broker - polski serwis Mass Effect

Kettowie

Kettowie to wroga rasa, napotkana przez personel Inicjatywy Andromeda w galaktyce Andromeda z planety Sarhesen.

Biologia

Kettowie noszą pancerz kostny na ciele, który wydaje się być ciężką, dwunożną konstrukcją szkieletową. Wokół tylnej części szyi jest duży, opancerzony kołnierz kostny. Ich oczy są blado białe i lekko cofnięte do tyłu. Krew kettów jest brązowo-zielona. Biologia kettów zachowuje cechy pochodzące od wielu innych gatunków. Jedną z nich jest cecha, która pozwala im na przeżycie w niebezpiecznych środowiskach bez skafandrów, wliczając w to próżnię kosmiczną.

Kettowie rozmnażają się tylko przy użyciu sztucznego procesu nazywanego apoteozą. Spekuluje się, że apoteoza pojawiła się dawno temu w historii kettów, gdy osiągnęli stan stagnacji genetycznej. Kettowie rozpoczęli proces przejmowania genów od innych gatunków, łącząc je ze swoimi w celu ciągłego ulepszenia samych siebie, co oni nazywają harmonizacją. Biegłość kettów w manipulacji genetycznej umożliwiło im opracowanie surowicy, która szybko przekształca inne gatunki w posłusznych kettów, co stało się podstawą w procesie apoteozy. Aby uzupełnić stan liczebny armii lub ją zbudować, kettowie biorą jeńców innych gatunków i poddają ich procesowi apoteozy. Gatunki gromady Helejosa zostały poddane apoteozie, wliczając w to challyriony, które stały się upiorami, oraz angarowie, którzy przekształcili się w Wybrańców oraz w Namaszczonych.

Po przybyciu Inicjatywy Andromeda, kettowie zaczęli się interesować apoteozą gatunków z Drogi Mlecznej. Rozpoczęli proces tworzenia surowicy potrzebnej do apoteozy krogan, ale proces nie do końca się powiódł i próbni, częściowo poddani apoteozie kroganie, są bezwolnie wrogo nastawieni zarówno dla kettów i innych ras nie będącymi kettami.

Historia

Apoteoza zjednoczyła ojczyznę kettów Sarhesen oraz z czasem inne światy, które podbiło imperium kettów.

Kettowie nie są rodzimymi mieszkańcami gromady Helejosa, który oni sami nazywają Sektorem 1-19-NYKZ, rozpoczynając nań inwazję w 2744 roku. Gdy napotkali angarów, kettowie zwabili ich pod fałszywym pretekstem ochrony i prezentów, oferując im przyjaźń. Porwali ich przywódców, przekazując im informacje, które spowodowały rozłam w społeczeństwie angarów, doprowadzając do wojny domowej na skalę międzyplanetarną. Nieskoordynowani i rozbici angarowie zostali szybko pokonani pomimo tego, że kettowie nadal prowadzili swoją politykę nawiązywania „przyjacielskich” stosunków z różnymi ruchami oporu. Aż do momentu, kiedy to Angarski Ruch Oporu, założony przez Evfrę de Tershaav, położył temu kres, jednocząc całą rasę.

Archont przypisany do gromady Helejosa w końcu zaczął odbiegać od protokołów kettów. Zablokował on wszystkie badania nad genetyką angarów przed ich wysłaniem do swoich przełożonych, wykorzystując je do wzmocnienia wojska będącego tylko na jego rozkaz, przy okazji wzbudzając obsesyjne zainteresowanie technologią Porzuconych. Doprowadziło to do rozłamu między Archontem a Primusem, jego zastępczynią.

Kultura

Kettowie okazali się być bardzo militarystyczni i spoglądają na inne gatunki, uznając je za pomniejsze istoty, co może wskazywać na fakt, że zabijają więźniów i zniewalają angarczyków. Kettowie byli znani z eksperymentów na więźniach.

Technologia

Kettowie posiadają technologię porównywalną do stopnia zaawansowania co Inicjatywa Andromeda, ale biotechnologia jest kluczowym komponentem w ich wszystkich urządzeniach.

Jednostki bojowe kettów:

 • Ascendent – Dowódcy kettów, którzy używają barier kinetycznych jako broń defensywną, jak i ofensywną; gatunki spoza gromady Helejosa poddane apoteozie, wzmocnione cechą angarów manipulacji bioelektrycznej.
 • Behemot – Eksperymentalna jednostka kettów; kroganie poddani apoteozie.
 • Bies – Olbrzymie bestie kettów z naturalną odpornością na ogień palny broni i wszechogarniającą siłą; erioch poddany apoteozie.
 • Namaszczony – Żołnierze kettów sporych rozmiarów, wyposażeni w bariery kinetyczne, noszący mini-guny strzelające plazmą.
 • Naznaczony – Zamaskowani żołnierze wyposażeni w oparte na energii, strzelby.
 • Upiory – Wrogie pso-podobne stworzenia ze zdolnością do maskowania; challyrion poddany apoteozie.
 • Wybraniec – Standardowi żołnierze kettów, którzy są wspierani bardziej zaawansowanymi, specjalistycznymi jednostkami; angarowie poddani apoteozie.

Znani kettowie

 • Archont
 • Kardynał
 • Nieugięty
 • Niezwyciężony
 • Prefektka
 • Primus
 • Szabla Archonta

Światy kettów

 • Sarhesen (planeta ojczysta)
Źródło: http://masseffect.wikia.com/wiki/Kett
Komentarze i pingowanie są zablokowane.


Komentarze zablokowane.


Powered by WordPress | Designed by: Free MMORPG | Thanks to MMO List, Social Games and Browser Games

© 2010 EA International (Studio and Publishing) Ltd. Mass Effect, Mass Effect logo, BioWare and BioWare logo are trademarks or registered trademarks of EA International (Studio and Publishing) Ltd. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. EA and EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.

Serwis należy do kolektywu Gram.pl. Więcej informacji o kolektywie.