Statki | Shadow Broker - polski serwis Mass Effect

Statki

Normandy_RenderStatki kosmiczne to pojazdy kosmiczne zdolne do podróży pomiędzy systemami gwiezdnymi, wykorzystując silniki i napędy nadświetlne.

Duże pojazdy wojskowe

Większe statki wojenne dzieli się na cztery kategorie pod względem masy:

Fregaty

Normandia1Fregaty to lekkie statki służące do zwiadu i eskorty. Często wyposażone są w rozwinięte systemy GARDIAN, zapewniające osłonę, mają na pokładzie oddział marines do zadań lądowych i zapewnienia bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do większych statków, fregaty mogą lądować na planetach.

Najważniejszym zadaniem fregat jest rekonesans. W przeciwieństwie do statków i komunikatorów wykorzystujących efekt masy, czujniki są ograniczone prędkością światła, co oznacza, że nieruchomy obserwator może wykryć statek oddalony o rok świetlny dopiero wtedy, gdy światło z jego obrazem dotrze na miejsce rok później.

Ponieważ napastnicy szybsi niż światło zawsze zjawiają się, zanim obrońcy zdołają ich wykryć za pomocą czujników świetlnych, atakujący zawsze zaskakują atakowanych. Żeby temu zapobiec, floty otaczają się mnóstwem fregat zwiadowczych, które poszukują wrogich statków i przekazują ostrzeżenia do jednostki głównej.

Rozwinięte systemy napędowe fregat pozwalają im osiągać wysokie prędkości nadświetlne. Mają także proporcjonalnie większe silniki odrzutowe i lżejszą konstrukcję, co zapewnia im większą manewrowość. Podczas walki prędkość i zdolność manewru czynią fregaty odpornymi na dalekosiężny ogień większych statków.

Podczas walki z udziałem floty, fregaty zbierają się w „wilcze stada” liczące od czterech do sześciu jednostek. Wilcze stada błyskawicznie przelatują przez formacje wroga i polują na statki, których bariery kinetyczne zostały zniszczone przez torpedy dysrupcyjne myśliwców. Stado okrąża nieosłonięte cele, unikając wrogiego ognia dzięki swej prędkości oraz manewrowości.

Krążowniki

Turiański krążownikKrążowniki to okręty bojowe średniej masy. Szybsze niż pancerniki i lepiej uzbrojone niż fregaty. Krążowniki patrolują rejon działań wojskowych, często dowodząc grupami fregat. Krążowniki nie mogą lądować na planetach o średniej lub wysokiej grawitacji, ale posiadają za to zdolność do lądowania na planetach o niskiej grawitacji.

Statki kosmiczne klasy krążownik to standardowe jednostki bojowe spotykane z dala od dużych baz marynarki, ‚biedna parszywa piechota’ większości flot. Zwinne fregaty zwiadowcze nie mają ani impetu, ani wytrzymałości potrzebnych w prawdziwej walce, a potężne pancerniki to jednostki o znaczeniu strategicznym, pilnie strzeżone i wykorzystywane jedynie w bitwach o kluczowym znaczeniu.

Krążowniki pełnią rutynowe, niezależne patrole identyfikacyjne w zasiedlonych systemach i prowadzą flotylle fregat do niewielkich starć, takich jak walka z piratami. W większych bitwach z udziałem floty szwadrony krążowników zapewniają wsparcie pancernikom, wyłapując na ich flankach wrogów, którzy usiłują dokonać manewru pozwalającego na podejście od słabo chronionej burty.

Lotniskowce

Lotniskowce to okręty wojskowe o rozmiarach pancernika, które są w stanie transportować dużą liczbę myśliwców. Wszystkie rasy zapewniają swoim flotom wsparcie myśliwców. Krążowniki mogą pomieścić niewielką ich liczbę pomiędzy wewnętrznymi komorami ciśnieniowymi i poszyciem zewnętrznym. Pancerniki mają hangar wewnątrz kadłuba. Ludzie, którzy dopiero niedawno ‚awansowali’ z walki naziemnej do kosmicznej, jako pierwsi zbudowali statki, w których myśliwce stanowią główną broń.

Podczas walki powietrznej lotniskowce trzymają się z dala od pola bitwy i wypuszczają myśliwce wyposażone w torpedy dysrupcyjne. Myśliwce to podstawowa broń statku; jeśli lotniskowiec znajdzie się w zasięgu akceleratora masy wroga, sprawy przyjmuj bardzo zły obrót.

Ściągnięcie i dozbrojenie myśliwców podczas walki jest możliwe, chociaż większość lotniskowców szczelnie zamyka pokład hangarowy i stara się zachować bezpieczny dystans. Pokład hangarowy to w rzeczywistości korytarz wiodący przez pancerz do serca statku. Do zniszczenia lotniskowca wystarczy więc jedna dobrze wycelowana torpeda.

Pancerniki

Destiny AscensionPancerniki to okręty flagowe osiągające długość nawet jednego kilometra, wyposażone w potężne działa dalekiego zasięgu. Używa się ich jedynie podczas najważniejszych misji. Źródłem potęgi pancernika jest jest główne działo. Pancerniki mają od 800 metrów do kilometra długości, a ich główne działa mają proporcjonalnie taką samą długość. 800-metrowy akcelerator masy jest w stanie w ciągu dwóch sekund zwiększyć prędkość dwukilogramowego pocisku aż do 283k m/s. Każdy z takich pocisków ma energię kinetyczną 38 kiloton trotylu – moc trzy razy większą niż broń atomowa, która zniszczyła Hiroszimę.

Traktat z Farixen określa ilość pancerników, jaką marynarka może posiadać, z czego strzegąca pokoju flota turian posiada najwięcej. Począwszy od 2183, flota turian posiada 37 pancerników, asari 21, salarianie 16, a Przymierze dysponuje sześcioma pancernikami, z czego jeden jest dodatkowo budowany. Od 2185, liczba pancerników wynosiła u turian 39, asari 20, salarian 16 i ludzi 8. W 2186, ludzkość buduje swój dziewiąty pancernik, a volusowie zbudowali do tej pory jeden. Gethy, niezwiązane traktatem, mają prawie tyle samo pancerników co turianie. W ramach przygotowań do odbicia swojej planety, quarianie wyposażyli swoje agrostatki w działa pancerników, co skutecznie nadaje im klasę pancernika. Batarianie posiadają pancerniki, ale dokładna ich liczba nie jest znana.

Pancerniki są tak duże, że nie można nimi bezpiecznie wylądować na planecie, a więc muszą rozładować swoje rdzenie napędowe w polu magnetycznym planety, podczas gdy są na orbicie. Pokłady dużych statków są rozmieszczone prostopadle do osi statku w taki sposób, że „górne” pokłady idą w kierunku przedniej części statku, a „dolne” pokłady w kierunku tyłu statku.

Małe pojazdy wojskowe

Jednostki wsparcia bojowego

Myśliwiec PrzymierzaMniejsze statki służą z reguły jako wsparcie dla większych okrętów podczas bitwy:

 • Myśliwce to jednoosobowe statki używane do bezpośrednich walk.
 • Myśliwce przechwytujące to jednoosobowe pojazdy, których celem jest zwalczanie myśliwców wroga.

Promy

ME2_Cerberus_Prom_KodiakPromy ułatwiają personelowi transport pomiędzy dużymi statkami bez konieczności dokowania lub pomiędzy okrętem, a ziemią. Niektóre modele, takie jak UT-47 serii Kodiak są zdolne do samodzielnzch podróży FTL, a UT-47A jest wyposażony zarówno w działka akceleratora masy i jak i w prototypowe systemy maskowania.

Korwety

Korwety są małymi, dziesięcioosobowymi pojazdami wykorzystywanymi do wykonywania misji bojowych i wydobywczych.

Atrybuty statków

Poniżej znajduje się lista wszystkich zidentyfikowanych statków kosmicznych w uniwersum Mass Effect.

Ciekawostki

 • Modele pozyskane z Mass Effect 3 i przedstawione za pomocą narzędzi osób trzecich pokazują, że w rzeczywistości statki miałyby następujące wymiary:
  • Fregata Przymierza (SSV Normandia SR-2): 196 metrów
  • Krążownik Cerberusa: 700 metrów
  • Krążownik gethów: 700 metrów
  • Krążownik Przymierza: 707 metrów
  • Krążownik turian: 500 metrów
  • Krążownik quarian: 643 metry
  • Pancernik gethów: 1190 metrów

Powered by WordPress | Designed by: Free MMORPG | Thanks to MMO List, Social Games and Browser Games

© 2010 EA International (Studio and Publishing) Ltd. Mass Effect, Mass Effect logo, BioWare and BioWare logo are trademarks or registered trademarks of EA International (Studio and Publishing) Ltd. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. EA and EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.

Serwis należy do kolektywu Gram.pl. Więcej informacji o kolektywie.