Krążowik Zbieraczy | Shadow Broker - polski serwis Mass Effect

Krążowik Zbieraczy

Krążownik Zbieraczy to ogromny statek zdolny pomieścić na swoim pokładzie ogromne ilości Zbieraczy, Zombie, Obrzydlistw, Pomiotów, Pretorianów i Roi poszukiwaczy, a także tyle kapsuł hibernacyjnych, by móc porwać każdą ludzką kolonię w Układach Terminusa i nadal porywać z Ziemi. Zbieracze są znani z posiadania kilku krążowników, z których dwa są spotykane w 2185. Krążownik Zbieraczy to obecnie jedyny znany typ statku Zbieraczy.

Budowa i uzbrojenie

Statki są ogromnych rozmiarów, łatwo ujawniając przewagę zarówno nad oryginalną Normandią jak i jej powiększoną następczynią. Co jest typowe w technice i projektowaniu Zbieraczy to to, że statki są hybrydą części organicznych z metalowymi. Wnętrze jest podobne do jaskini z korytarzami, przypomina nieco ul owadów z rozległymi otwartymi przestrzeniami poprzecinanymi latającymi sześciokątnymi platformami. Pomimo ogromnych rozmiarów, statki zwykle są w stanie wylądować na powierzchni planety pionowo, ale wymagają ogromnego silnika odrzutowego w celu szybkiego startu.

Krążkowniki uzbrojone są w wielkie działa laserów cząsteczkowych, które są zdolne do wielokierunkowego ostrzału. Broń może strzelać zarówno w wiele celi w krótkich odstępach jak i wykonać jeden niszczycielski strzał. Jako laserowa broń cząsteczkowa, ignoruje bariery kinetyczne, jest potężna i na tyle dokładna, aby zadać krytycznie obrażenia fregacie marynarki Przymierza zaledwie kilkoma strzałami. Krążowniki wydają się również być wyposażone w czujniki zdolne do wykrycia statków z układami maskującymi do podtrzymywania ciepła (takich jak ma Normandia). Szczegóły tej technologii nie są ujawnione. Statki Zbieraczy są wyposażone w system identyfikacji przyjaciel / wróg, który pozwala im na przejście przez przekaźnik Omega-4 bez szwanku.

Ponadto niektóre krążowniki wyposażone są w działa obrony punktowej w kształcie „oka” po bokach. Broń ta zapewnia ogień odwetowy w momencie, w którym statek jest ustawiony „pionowo”, np. podczas porywania kolonii na powierzchni planety.

Pomimo, że jest w stanie wytrzymać ciepło atmosferyczne po wejściu w atmosferę do lądowania na planetach, krążownik zbieraczy nie wydaje się być bardziej odporny na bombardowania z wieżyczek przeciwlotniczych GARDIAN Przymierza niż jakikolwiek inny okręt wojenny. Może to być po prostu wynikiem broni laserowej również ignorującej bariery kinetyczne (dla przykładu: inny okręt zniszczony przez stosunkowo mały ogień z broni, np. zniszczenie SSV Iwo Jimy).

— Mass Effect 2 —

Zbieracze używają tych statków do porywania kolonistów na ich licznych koloniach. Pojedynczy statek zbliża się po cichu, wyłączając komunikację i czujniki, ląduje na planecie i uwalnia ogromne ilości roi poszukiwaczy, paraliżujących kolonistów. Sondy Zbieraczy zbierają kolonistów do swoich kapsuł zastojowych, przenosząc je na krążownik, a następnie opuszczają oni planetę. Krążownik musi używać bardzo subtelnej formy napędu, w innym wypadku silnik rakietowy zostawiłby ślady, a jednak żadne nie zostały znalezione na jakiejkolwiek z planet, z których zostały uprowadzone kolonie.

Komandor Shepard po raz pierwszy spotyka krążownik, gdy jeden z nich zastawia zasadzkę na SSV Normandię krótko po zniszczeniu Suwerena. Początkowo pomylono go z okrętem wojennym gethów, ale w jakiś sposób był on w stanie wykryć Normandię pomimo jej systemów maskujących. Krążownik zademonstrował niesamowitą siłę ognia i łatwo wyłączył systemy Normandii poprzez kilka dokładnych strzałów, by następnie okrążyć i ostatecznym atakiem zniszczyć całkowicie statek. Wielu członków załogi się ewakuowało, ale Shepard, Nawigator Pressly i dwadzieścia innych członków załogi zginęło w ataku.

Ten sam krążownik został użyty w ataku Zbieraczy na Horyzoncie. Wskrzeszony komandor Shepard i Normandia SR-2 włączają system obronny kolonii, by odpędzić osłabiony statek. Jednak statek zabrał z kolonii około 1/3 jej populacji i używając dopalaczy, i niszcząc kilka budynków przy starcie – odlatuje. Oznacza to, że Zbieracze mogą wykorzystywać ukryty sposób startowania statkiem, gdy nie są w pośpiechu, by nie zostawiać dowodów po atakach.

Ponownie ten krążownik można później znaleźć w odległej przestrzeni, najwyraźniej opuszczony po ponoć wyłączeniu przez patrol turian. Zespół Sheparda bada martwy statek i dowiaduje się, że w rzeczywistości Zbieracze są Proteanami, w wyniku analizy zwłok Zbieracza. Ostatecznie drużyna Sheparda wchodzi do ogromnej okrągłej sali wyłożonej milionami kapsuł, co sugeruje, że Zbieracze zmierzają na Ziemię. Jednak, gdy zespół dociera do konsoli poleceń Zbieraczy, zostaje on złapany w ich pułapkę sfałszowanym sygnałem SOS. Mimo zaciekłego oporu, zespół jest w stanie uciec i zdobyć cenne informacje z bazy danych statku, dowiadując się o potrzebie posiadania kodu identyfikacyjnego, by przelecieć przez przekaźnik Omega-4.

Po zdobyciu modułu identyfikacyjnego Żniwiarzy z Opuszczonego Żniwiarza, Shepard opuszcza Normandię promem wraz z resztą zespołu, ponieważ większość systemów EDI wymaga wyłączenia, aby przetestować nowy moduł identyfikacyjny. Krążownik wówczas przeprowadza drugi atak na Normandię SR-2. Tym razem, zdołał on zadokować Normandię z powodu wirusa Żniwiarzy z modułu identyfikacyjnego, który uszkodził systemy na pokładzie i przekazał lokalizację Normandii Zbieraczom. Pomioty, Pretorianie i żołnierze Zbieraczy dokonują abordażu Normandii, porywając lub zabijając załogę, a resztę zabierając na krążownik, ale zostawiając Jokera żywego. Po tym, jak Joker z pomocą EDI, uciekają z Normandią, Krążownik prawdopodobnie wraca do bazy Zbieraczy.

Normandia napotkała krążownik Zbieraczy podczas ataku na bazę Zbieraczy. Joker pilotuje Normandię w śmiertelnej walce powietrznej z krążownikiem, co doprowadziło do zniszczenia wrogiego statku. Jeżeli Normandia ma ulepszone główne działo, niszczy krążownik jedną salwą z daleka. W przeciwnym razie, standardowe bronie Normandii lekko uszkadzają krążownik na bliskiej odległości – ale nie przed tym, jak statek Zbieraczy poważnie uszkadza Normandię. W każdym przypadku, wybuch krążownika wyłącza pola efektu masy Normandii, zmuszając fregatę do awaryjnego lądowania na powierzchni bazy Zbieraczy. Nie jest do końca jasne, czy to był ten sam krążownik, który ścigał Sheparda i uprowadził załogę Normandii.

— Mass Effect: Paragon Lost —

Pionowy widok na statek ZbieraczyJeden krążownik ląduje na Fehl Prime w 2185, zwabiony umiejscowionym na planecie artefaktem nieznanego pochodzenia z zamiarem zebrania ludzkiej populacji planety. Ten statek najwyraźniej transportuje tylko Zbieraczy, ponieważ nie ma żadnych Zombie lub innych podobnych stworzeń poza Pretorianami, które były widywane podczas operacji. Jak na zwykłe metody uprowadzania Zbieraczy, statek uwalnia wpierw swój ładunek w postaci rojów poszukiwaczy na populację zanim zostaną wysłane Sondy z kapsułami do przechowywania sparaliżowanego człowieka.

Symboliczny opór ludzki próbuje zniszczyć statek z użyciem nowo zainstalowanego działa obronnego kolonii, chociaż laser nie jest w stanie przeniknąć bariery krążownika z powodu pierwszego wystrzału z niedostateczną mocą. Laser zostaje odbity, a statek wysyła ogień odwetowy z „oka”, niszcząc działo.

Systemy obronne oka namierzają każdy pojazd z możliwością podróży kosmicznej, w którym ludzie mogliby uciec, lecz pomimo tego ludziom szybko udaje się znaleźć inny statek, dzięki któremu mogą oni zbadać krążownik. Zebrawszy całą kolonię, krążownik zaczyna się wznosić, ale przed tym ludzie go przechwytują. Statek ludzi strzela w oko krążownika torując sobie drogę do środka i gdyby nie przypadkowe szczęście człowieka Zbieraczy wewnątrz, doszłoby do wyłączenia rdzenia napędu krążownika.

Pomimo wcześniejszego zniszczenia wszelkich środków ewakuacji ludzi, krążownik Zbieraczy posiada frachtowiec z możliwością podróży kosmicznej, którego ludzie szybko używają do ucieczki. Wkrótce rdzeń napędu krążownika zostaje wyłączony z powodu zniszczenia krytycznych systemów wewnątrz statku, a sam krążownik zaczyna gwałtownie spadać z powrotem na planetę. Bez czegokolwiek, co mogłoby zatrzymać jego schodzenie w atmosferę planety, krążownik rozbija się na kolonii, zabijając wszystko co znajdowało się na na pokładzie oraz dalej niszcząc planetę.

Źródło: http://masseffect.wikia.com/wiki/Collector_Cruiser
Komentarze i pingowanie są zablokowane.


Komentarze zablokowane.


Powered by WordPress | Designed by: Free MMORPG | Thanks to MMO List, Social Games and Browser Games

© 2010 EA International (Studio and Publishing) Ltd. Mass Effect, Mass Effect logo, BioWare and BioWare logo are trademarks or registered trademarks of EA International (Studio and Publishing) Ltd. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. EA and EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.

Serwis należy do kolektywu Gram.pl. Więcej informacji o kolektywie.