Sztuczna Inteligencja | Shadow Broker - polski serwis Mass Effect

Sztuczna Inteligencja

Sztuczna Inteligencja (SI) to posiadający samoświadomość system komputerowy, który potrafi się uczyć i samodzielnie podejmować decyzje. Stworzenie świadomej SI wymaga kodu adapcyjnego, powolnej, kosztownej edukacji i specjalistycznego komputera kwantowego zwanego „niebieskim pudełkiem”.

Przegląd

SI nie może być transmitowana kanałami komunikacyjnymi ani przez sieć komputerową. Bez swojego niebieskiego pudełka jest tylko zbiorem danych. Załadowanie ich do nowego niebieskiego pudełka stworzy nową osobowość, ponieważ zróżnicowanie sprzętu kwantowego i wyniki działania owocują nieprzewidywalnymi zmianami.

Gethy służą jako przykład ostrzegający przed skutkami wymknięcia się SI spod kontroli. W przestrzeni Cytadeli SI są technicznie rzecz biorąc nielegalne. Jednak ich obrońcy przekonują, że SI to żyjąca, świadoma jednostka, zasługująca na takie same prawa jak istoty organiczne. Uważają, że używanie terminu „sztuczna” jest formą rasizmu ze strony ras organicznych; poprawną politycznie alternatywą jest przymiotnik „syntetyczna”.

Sztuczna Inteligencja jest kluczowym problemem dla ras Cytadeli, która pre-datuje powstanie rozumnych gethów, choć te są postrzegane jako idealny przykład jak organiczne i syntetyczne życie walczy, by współegzystować. Tali wskazuje na fakt, że rasy syntetyczne nie mają zastosowania dla organizmów żywych – nie mają tych samych potrzeb lub popędów, co istoty żywe, dzięki czemu nie potrzebują zasobów lub informacji do wymiany. Z tego też powodu gethy odizolowały się od galaktyki za Mgławicą Perseusza. SI daje pewien ogląd na drugą stronę barykady, kiedy Shepard stwierdza, że z syntetycznego punktu widzenia „wszystkie organiki muszą zniszczyć lub kontrolować syntetyczne formy życia”.

— Podsumowanie —me_objawienie_logo-130x31

W 2165 roku Przymierze prowadziło na Sidonie nielegalne badania nad SI; w przeciwnym razie Systemy Przymierza czekałyby olbrzymie kary i cenzura. Do 2183 roku tylko 4 korporacje posiadały licencje wydane przez Cytadelę na prowadzenie i tworzenie badań nad SI, jedną z nich było Synthetic Insights, Ltd..

— Mass Effect 3: Cytadela —

W Archiwach Cytadeli znajduje się udokumentowane wydarzenie datowane na około 1896 rok n.e., rok w których zakończyła się Wojna Gethów, zmuszając quarian na wygnanie oraz impas w postaci trójki uzbrojonych funkcjonariuszy SOC przeciwko trzem nieuzbrojonym mechom, które były ostatnimi nosicielami SI na Cytadeli. Jeden z mechów stwierdza, że akcja terminacyjna SOC jest bezprawna i pyta się, dlaczego funkcjonariusze nadal trzymają się kurczowo tej decyzji podczas, gdy ich apelacja nie została wysłuchana przez Radę Cytadeli. Jeden z oficerów rozkazuje mechowi siedzieć cicho i wspomina, że Rada nigdy nie zmienia własnych edyktów. Pod sam koniec mech chce, by on i pozostała dwójka została oszczędzona, zanim nie zostaną rozstrzelane.

Znane SI

 • EDI
 • „Eliza” – eksperymentalna SI Przymierza stworzona na Stacji Gagarina
 • Eva Coré
 • Gethy
 • Katalizator
 • Nienazwana SI na Cytadeli
 • Porzuceni
 • SAM
 • „Tallaris” – SI asari, która się zbuntowała, zmuszając rasę do zniszczenia całej kolonii w celu jej powstrzymania
 • „UDI” – SI Cerberusa na pokładzie stacji kosmicznej Barn
 • „Umysł Voeld” – Angarska SI z czasów sprzed Plagi, znaleziona na obszarze wykopaliskowym Ja Niihk na Voeld
 • Zha’til
 • Żniwiarze
Źródło: http://masseffect.wikia.com/wiki/Artificial_Intelligence
Komentarze i pingowanie są zablokowane.


Komentarze zablokowane.


Powered by WordPress | Designed by: Free MMORPG | Thanks to MMO List, Social Games and Browser Games

© 2010 EA International (Studio and Publishing) Ltd. Mass Effect, Mass Effect logo, BioWare and BioWare logo are trademarks or registered trademarks of EA International (Studio and Publishing) Ltd. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. EA and EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.

Serwis należy do kolektywu Gram.pl. Więcej informacji o kolektywie.