Nowy ME na półmetku. ME4 jesienią 2015? Tak. Teoretycznie… [ME4] | Shadow Broker - polski serwis Mass Effect

Nowy ME na półmetku. ME4 jesienią 2015? Tak. Teoretycznie… [ME4]

bioware_header

Jeżeli dobrze liczyć to… dosyć daaawno temu były ostatnie jakiekolwiek „konkrety” o nowym Mass Effect, postępem prac nad nim, przeciekami ze studia i tak dalej… Jednak przez parę ostatnich dni agenci Handlarza Cieni głęboko grzebali w sieci, by doszukać się czegokolwiek, aż w końcu się udało – zarywanie nocek i zbieranie po cichu informacji nt. nowego Mass Effecta zakończone sukcesem. Co mamy? Dwa razy plotki i jedna potwierdzona informacja przez samego Yanicka Roya, dyrektora studia BioWare z Montrealu, który zdradza informacje o postępie prac.

No to żeby specjalnie nie przedłużać, więcej szczegółów, jak zwykle w środku. Zapraszam!

Aktualizacja (06.05): Zmieniamy nazewnictwo nowego „Mass Effect 4”! Więcej szczegółów w środku!
Aktualizacja (07.05): Zaczyna się robić coraz goręcej, są już pierwsze trzy litery nowego tytułu „Mass Effect 4”!
Aktualizacja nr 2 (07.05): Wszystko było jedną wielką ŚCIEMĄ! Sprostowanie w środku 😉

Na początek plotki. Kilka dni temu natknęliśmy się na tweet od shinobi602, w którym autor pisze o wewnętrznej prezentacji w Electronic Arts tytułu, który powinien prawdopodobnie wyjść pod koniec tego roku. Ten użytkownik Twittera posiada dobre kontakty i często trafiał ze swoimi wypowiedziami w samo sedno. Poświęciliśmy temu wpisowi mało uwagi, ponieważ nie spodziewaliśmy się nic związanego z Mass Effect, aż plotka została podgrzana obrazem.

Przede wszystkim oryginalny tweet:

Po zamieszczeniu tweeta powyżej, zamieścił następny o treści „Powiedziano mi, że śmieją się teraz od ucha do ucha. K#$%^”. Po chwili następny ćwierk opatrzony linkiem z…

…sami zobaczcie z czym 🙂 Wygląda to trochę jak zwiastun Mass Effect. 4. Biorąc pod uwagę, co to jest na zdjęciu są to tylko moje przypuszczenia. Wątpię, żeby podano więcej informacji na temat Mass Effect 4 przed E3, ale biorąc pod uwagę, jak mało czasu pozostało do tych targów (miesiąc i tydzień), jest to pierwsza z nich i miejmy nadzieję ciekawa zapowiedź nadchodzącego E3.

Kolejne plotki dotyczą informacji o rzekomej planowanej premierze gry, która miała by nastąpić wiosną 2015! Wg anonimowego źródła z BioWare, które nie chce zostać ujawnione wiemy jeszcze, że gdy z tym pracownikiem była przeprowadzona rozmowa na temat pewnych kwestii, wywiązała się krótka dyskusja: „Jeżeli był bym tobą, planowałbym wypuszczenie trylogii Mass Effect przed następną wiosną…” Wow, wow! Chwila moment, to oni chcą jeszcze robić ME5 i 6? „Czwórki” jeszcze nie wydali, a tu proszę – od razu cała trylogia.

Wcześniej pracownik ten potwierdził swoją pracę nad następną częścią serii Mass Effect. Nie było oficjalnego potwierdzenia przez spółkę, ale pracownik powiedział również, że BioWare nie będzie komentować tej sprawy, a EA odmawia odpowiedzi na temat tych plotek lub spekulacji.

Trzecią informacją, jaką chcemy się z Wami podzielić to oficjalna informacja o stanie postępu prac nad Mass Effect. Yannick Roy zapytany przez fana:

Jak daleko posunięta jest produkcja następnego Mass Effect-a? Czytałem pewne raporty, i niektóre mówią o wczesnej fazie, a niektóre o późnej. 😛” Fan otrzymał odpowiedź o treści: „Za późno na pierwszą, za wcześnie na drugą… Więc podejrzewam, że jesteśmy gdzieś w połowie? 🙂” Może po tak „wymijającej” odpowiedzi – z których BW jest wręcz znane – nie będziemy mieć konkretnych informacji o grze, ale dorzucanie do lekko palącego się ogniska chrustu, dobrze zrobi takiemu dużemu tytułowi jak nadchodzący Mass Effect. Bez przesadyzmu, informacje przekazywane okresowo, nie za dużo, aczkolwiek mogłoby być ciut więcej. Tak by… zaostrzyć „delikatnie apetyt”.

Jeżeli obliczenia Eurogamera są poprawne, to około 18 miesięcy temu rozpoczęły się prace nad „ME4” – pod koniec 2012 roku. Po odniesieniu się do informacji przekazanych przez Roya powyżej (mamy już półmetek), premiera nowego Mass Effecta wypadałaby na… jesień przyszłego roku.

Który termin by Wam odpowiadał bardziej? Wiosna przyszłego roku czy jesień? Pomijając fakt trylogii, która jest raczej mało prawdopodobna. Zapraszamy do dyskusji! 🙂

Aktualizacja (06.05): Nieoficjalna nazwa „Mass Effect 4” zmienia swoją nazwę!

Przed paroma godzinami jeden z naszych czytelników (dzięki Lem0n, piona!) przysłał na naszą skrzynkę pocztową ciekawą informację – tak właściwie to plotkę, które mają w zwyczaju – albo się potwierdzić – albo zdementować. Plotka, jaką weźmiemy pod młotek dotyczy prawdopodobnie możliwego nowego tytułu Mass Effect! Na swoim profilu na Twitterze, Ahsan Rasheed – osoba z branży gier, zamieścił ciekawego tweeta o treści poniżej:

Mass Effect: _ _ _ _ _ _ _ Ciekawe, co…? Wg niego, cały nowy tytuł ma zostać ogłoszony, na nadchodzącym dużymi krokami, E3. Co ciekawe, poza ogłoszeniem nowego tytułu „Mass Effect 4” na E3, mają temu towarzyszyć dwa inne duże wydarzenia, wielkich kasowych tytułów, takie jak: czy na next-geny PS4 i X1 trafi Deus Ex oraz ma zostać zaprezentowany gameplay trailer z Uncharted.

Mało? Szalone to to? Z pewnością, ale jak już pisałem – są to tylko plotki. Trzeba do nich podejść z przymrużeniem oka i nie należy ich traktować jako potwierdzone, dopóki to faktycznie się nie stanie. Jak donosi portal GamingBolt, można się spodziewać, że na E3 dostaniemy tony informacji podczas konferencji poszczególnych firm lub nawet w przeciągu najbliższego tygodnia! Stay tuned i odwiedzajcie nasz serwis, aby śledzić informacje o nowych przeciekach, plotkach, potwierdzonych informacjach.

Tym czasem rzućcie swoje luźne i poważne propozycje nowego, możliwego tytułu Mass Effect w komentarzach!

Aktualizacja (07.05): Pierwsze trzy litery w nowym tytyle „Mass Effect 4” to…

Przed niemal 40 minutami ten sam użytkownik Twittera, który wczoraj opublikował na swoim profilu tweet wskazujący na nowy tytuł z 7 miejscami na nowy tytuł, dzisiaj ujawnił pierwsze trzy litery w nowym tytule, obecnie roboczego „Mass Effect 4”. Nowy Mass Effect to…

Mass Effect: _ _ N T _ _ T W samym tweecie już ciekawscy piszą o CONTACT. Czyżby nowy Mass Effect z podtytułem Contact był prequelem (choć oficjalnie nie potwierdzono, czy preq- czy seq-uel) cofał nas w czasie do Wojny Pierwszego Kontaktu? Na to wygląda!

Dajcie znać w komentarzach, co myślicie o prawdopodobnym dość nowym tytule!

Aktualizacja nr 2(07.05): Plotka zdementowana przez samego Yanicka Roya. A więc wracamy do tytułu roboczego, „Mass Effect 4″… Czemu? A no temu:

Jak widać nowy Mass Effect nie ma jeszcze „tytułu”, poza tytułem roboczym który jak widać, jest używany od pierwszego dnia prac nad projektem 🙂 A mogło być tak pięknie…

Źródło: Twitter 1, 2, 3, 4, 5, 6, Status Widmo, gram.pl, GamingBolt
Możesz przejść na dół i pozostawić odpowiedź. Pingowanie jest zablokowane.
 • WidmoN7

  Rany rzeczywiście same konkrety, a tak na poważnie to nawet lepiej, że pilnują tego by zbyt wiele wiadomości o nowym ME nie wyciekało mimo tego, że chciało by się już wszystko wiedzieć to jednak lepsze to niż no nie wiem oglądanie zakończenia gry w trailerze jeszcze przed premierą. Co do samej daty premiery to oczywiście wolałbym wiosnę ale tylko jeśli gra będzie dopracowana i ukończona w 100%.

  • W przypadku ostatniego zdania, zgodzę się w 101% 🙂

 • Piotrek

  To zdjęcie to fotografia Galaktyki Andromedy wykonana przez teleskop Hubble’a, pozdrawiam 🙂

  • xsas7

   Cóż, jeśli zamiarem było przekazanie „czegoś jeszcze” pod postacią obrazka z galaktyką, to… można wyciągnąć ciekawe wnioski o potencjalnej „lokalizacji” 😉

 • lukcze

  Mi termin odpowiadałby dzisiaj 😀

 • Kosmaty

  Andromeda:)

 • Czan

  Myślicie że Mass Effect to jedyna gra, która odbywa się w kosmosie?

  • Oczywiście, że nie. Takich jest mnóstwo na rynku 🙂

 • Czekamy.

 • ww1990ww

  Przy jakże „zaawansowanej” technice występującej w świecie ME nowa galaktyka w której zapewnię istnieją cywilizacje które są o wiele starsze niźli ludzkość będzie czymś w rodzaju żartu.

  • xsas7

   To zależy jak daleko w przyszłość BW wybiegnie przy nowym ME. Wtedy i technika poszybuje w górę – przy epilogu można było zobaczyć, że już „wtedy” nieźle się miała, a co dopiero za xxx lat.

   • Epilogu – pytanie której części 🙂

    • xsas7

     Yyy, no chyba oczywiste, że cz.3, prawda? 🙂

     • No nie wiem 😀 To też właśnie dlatego wolałem się upewnić 🙂

   • ww1990ww

    Porównując takie ME do powiedzmy Halo czy Stargeate możemy zobaczyć że to co ma ME jest komiczne.

    • xsas7

     Nie wiem jak z Halo, ale Stargate? tam akurat była spora różnica w technologii danych kultur i takie „bliższe” naszym czasom. Natomiast w ME mamy unifikację technologii no i spore wybieganie w przyszłość. Poza tym, nie przypominam sobie w Stargate magicznych mocy rodem z ME (czyt. biotyka) nawet biorąc na wzgląd najnowszą technologię przedstawioną w „ostatnim” Stargate (Universe)

     • ww1990ww

      Była lecz powiedzmy sobie szczerze tam nawet najbardziej prymitywna technologia była lata świetlne od ME. Brak mocy? Hmm to chyba nie w tym serialu jedna z istot po Asendencji nie odbudowała planety w parę sekund po jej destrukcji?

     • xsas7

      Hm, no tak ale ascendencję nie bardzo ma się jak przyrównać do technologi jaką jest biotyka (implanty wspomagające), pomijając fakt, że ascendencji doznała jedna osoba i nie było to zbyt częste. Aczkolwiek fakt, jakaś tam „moc” była i to o wiele potężniejsza niż w ME. 😉
      Jednak nie powiedziałbym, że w Stargate najbardziej prymitywna technologia była lata świetlne od ME, bo – pomijając fakt jej unifikacji – która niby? chyba jedynie ziemska, bo goa’uld/Tok’Ra, nox, asgard, pradawni, ori, replikatorzy, widma, tollanie, wyprzedzają Tauri. Pozostałe rasy/klutury były primitywniejsze od „naszej” (trudno je nawet nazwać technicznymi) W Stargate nie mamy tak „globalnej” technologi jak w Mass Effect czy Star Wars itp.

      Zresztą biorąc na wzgląd, że Mass Effect miał być takim Biowareowskim Star Wars’em (nie mieli wtedy licencji, a przygoda z Kotorem im się podobała), to tutaj bym się upatrywał podobieństw, jako, że m.in. Moc -> Biotyka.

 • xsas7

  Odnośnie aktualizacji.
  Nowy tytuł? Mass Effect: „7-liter” ? może więc… Mass Effect: Rebuild (?)

 • Des
  • Czan

   I kolejny Mass Effect miałby być wojną pierwszego kontaktu? Ja to myślałem że to będą czasy już dalsze niż ME3, bo ponoć Shepard miał być na emeryturze a w wojnie 1st kontaktu nawet Shepard jeszcze nie walczył :P, więc wole żeby to nie było to, ale powrót wstecz też byłby fajny, ale to z innej perspektywy.

   • Jeżeli BW chce zachować styl głównego bohatera, jak w przypadku Sheparda w ME1, 2, 3 to tutaj mógłby nim tak na prawdę być David Anderson – weteran WPK, za którą z resztą otrzymał medal za służbę w tym konflikcie zbrojnym z turianami 🙂

    • xsas7

     Jeśli BW będzie trzymać się tego o czym pisali – a więc, że nowy bohater będzie przeciwieństwem Sheparda, to nie widzi mi się ta WPK.
     Zresztą to same ograniczenia:
     – technologia (wracamy do ME1, a nawet i wcześniej)
     – rasy, bo pozostają turianie i ludzie (wszak WPK)
     – ograniczenie eksploracji (max. 2-3 przekaźniki?)

     Jeśli jednak (jak mam nadzieję) chodzi o Kontakt z nieznanym/nowym – jak sugerowały inne plotki dot. Andromedy i nowych ras – to mamy odwrócenie powyższego o 180st.

     • ww1990ww

      Ja obstawiam że to będzie ME Dentist. Będziemy walczyć ze Żniwiarkami przy pomocy wierteł dentystycznych. W końcu nawet maniakalne roboty mordercy musza czasem iść na przegląd….. czegoś tam no nie?

     • xsas7

      Dentist pasuje, bo główny bohater ma być przeciwieństwem Sheparda – czyli będzie stomatologiem 😀
      A tak w ogóle to już „po ptokach”, bo plotka okazała się tylko plotką…

     • No właśnie 😀

  • Arronievi

   Jak dla mnie osadzenie akcji kolejnej części ME podczas Wojny Pierwszego Kontaktu byłoby jednym z najgorszych możliwych rozwiązań. Znamy już przecież strony biorące udział w tym konflikcie (notabene postrzeganym jako nieporozumienie lokalne trwające stosunkowo krótko), znamy jego wynik, a nawet ilość ofiar po obu stronach. To niemalże tak jakby najnowsza część Star Wars, długo oczekiwany spadkobierca serii zamiast wprowadzać nowy, galaktyczny konflikt, czy też postać „arcyzłego” opowiadała o małym konflikcie przemytników na Tatooine. Nie będę już się rozwodził nad tym, że w takim wypadku możliwość eksploracji, czy wprowadzania nowych ras byłaby znikoma lub ewentualnie wprowadzana „na siłę”. Biorąc pod uwagę wcześniejsze przecieki, szczątkowe wypowiedzi pracowników BW, czy też przewijające się zdjęcie Andromedy stawiałbym na to, że zobaczymy kontakt „międzygalaktyczny” i za taki obrót sprawy o gigantycznym wręcz potencjale trzymam kciuki.

   • Luk

    A co jeżeli żniwiarze zbierali co 50 000 lat armię, aby dać radę powstrzymać mega żniwiarza który jest większy od planet i może je niszczyć? :O to było by dobre

    • DIAKON

     Raczej nie…

 • Silvaren

  Wojna Pierwszego Kontaktu to dobry temat na spin-off nastawiony bardziej na akcję. Dałbym sobie rękę uciąć, że nowy ME rozgrywać się będzie jako równoległe wydarzenia do lat przedstawionych w trylogii (pozwoli to upchnąć więcej smaczków i odniesień). Ewentualnie po finale ME3 – lub samej wojny z turianami – dosłownie pierwsze kroki ludzkości na arenie międzygwiezdnej. Wcześniej nie ma opcji na różnorodnego RPGa bo wizja świata byłaby bardziej ograniczona niż Thedas w Dragon Age 2. Nie wierzę też w ingerencję międzygalaktyczną. Star Wars – biorąc pod uwagę same filmy i zdecydowanie większą część produkcji z EU też zamykało się w jednej galaktyce. Nawet jeśli technologia w ME pozwoliłaby latać między galaktykami, to jaki w tym sens skoro Droga Mleczna zbadana jest w 1%, niewyobrażalna ilość nieaktywowanych przekaźników masy do niezbadanych światów, nieodkryte rozumne rasy, które gdzieś tam na pewno są. Ekspansja batarian/ludzi, rozwój krogan po uleczeniu genofagium (wszystko zależy od umiejscowienia w czasie) zmusi w końcu rasy do aktywowania przekaźników i szukania nowych planet do kolonizacji. Po co na siłę wpychać inną galaktykę? Myślę, że i w BW są podobnego zdania, a koleś mógł wrzucić zdjęcie andromedy bo widząc galaktykę na obrazku od razu wiadomo o jaką grę od BW chodzi, bo – uwaga szok – nie widać tam pomiotów i magów krwi ;]

 • retro

  Dla mnie dobrym pomysłem była by woja z najemnikami oraz organizacjami przestępczymi, a także agresywnymi rasami z Układu Terminusa. Można także dodać Zbieraczy, którzy przeżyli ME3.

 • Dedri

  ten obrazek, na temat którego autor sądził, że to jakiś zwiastun, to wystarczy się dowiedzieć wyszukując w google tym obrazem 😉

 • Diakon

  Moim zdaniem lepszym osadzeniem akcji były by rebelie krogańskie i wojna z Rakni. Może cofając się jeszcze wcześniej zniszczenie Protean? Co do osadzenia akcji w „przyszłości” to można tylko spekulować. Bohater ma być przeciwieństwem Sheparda? O ile pamiętam o Shepardzie też mają wspomnieć w ME4. Więc może coś w rodzaju działań w tel Chandlera Cieni? Bohaterem mógł by być jeden z jego agentów.

 • Debosy

  Szczerze??? To troche zmeczył mnie przez te 3 części ten cały Heroizm… „musimy walczyć”, „jesteśmy nadzieją ludzkości”, honor, odwaga. itd. uhhh.

  Chetnie zobaczyłbym jakieś Badassowe „POLICE STORY” w stylu Zabójczej Broni, niewiem moze opowiesc o 2 partnerach (Turianin i człowiek na przykład) z SOC ktorzy zwalczają przestepczość, czesto balansując na granicy prawa. Coś nowego, a nie w kółko heroizm, wojsko, wojna, ratowanie świata.

  Oczywiscie sam schemat przedstawiania opowiesci w formie setek dialogów bogatej linii fabularnej, szczegółow uniwersum być oczywiście musi.


Powered by WordPress | Designed by: Free MMORPG | Thanks to MMO List, Social Games and Browser Games

© 2010 EA International (Studio and Publishing) Ltd. Mass Effect, Mass Effect logo, BioWare and BioWare logo are trademarks or registered trademarks of EA International (Studio and Publishing) Ltd. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. EA and EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.

Serwis należy do kolektywu Gram.pl. Więcej informacji o kolektywie.